Studentské kino: Kino pravdy a lásky

Vše o akci

Ústav filmu a audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Univerzitní kino Scala nabídnou veřejnosti návrat k listopadu roku 1989, ale i k obdobím bezprostředně souvisejícím. To vše během cyklu filmových projekcí a diskuzí se zajímavými hosty. Celý cyklus Kino pravdy a lásky: StáFFka 1989 odstartuje 30. září novým snímkem Štěpána Altrichtera Národní třída, natočeným na motivy knihy Jaroslava Rudiše.
 
Odkaz roku 1989 v sobě nese vzpomínku na boj za pravdu a lásku. Studentské kino přiblíží události kolem onoho přelomového období v průběhu jedenácti filmových večerů.
 
Každý z těchto večerů bude jinak tematicky orientován: divák tak bude moci nahlédnout nejen do podhoubí undergroundu, let revolučních i porevolučních, ale rovněž získá možnost okusit dění studentské stávky přímo v prostorách Filozofické fakulty. Většinu večerů završí besedy s pamětníky, pedagogy, filmovými tvůrci i historiky.
 
Kino pravdy a lásky divákům nabídne dvě předpremiéry. V sobotu 5. 10. bude ve Scale uveden film Pražské orgie (r. Irena Pavlásková) inspirovaný románem Philipa Rotha o bujarých večírcích umělecké scény v Praze 70. let. V úterý 12. 11. následuje další předpremiérový snímek, tentokrát ze slovenské produkce, kterým je Amnestie režiséra Jonáše Karáska, navracející se k tématu rozsáhlé amnestie, kterou na Nový rok 1990 vyhlásil právě zvolený prezident Václav Havel.
 
Studentské kino taktéž představí jak snímky porevoluční, jimiž je Pějme píseň dohola (1990, r. Ondřej Trojan) či stále velmi populární Kouř (1990, r. Tomáš Vorel st.), tak i krátkometrážní Atentát na kulturu z roku 1977 (r. Ladislav Chocholoušek) vzniklý přímo v útrobách totalitního režimu. Diváky vtáhneme i za československé hranice, a to v rámci prosincové projekce komedie 12:08 Na východ od Bukurešti jednoho z předních rumunských filmařů Cornelia Porumboia.
 
Závěrečná (a zároveň nejdelší) tečka přijde v úterý 17. 12., výjimečně již v 17 hodin. Na programu je představení nového dokumentárního eseje režiséra Karla Vachka Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, jehož stopáž dosahuje 335 minut.
 
Cyklus projekcí bude probíhat ve večerních hodinách v prostorách Univerzitního kina Scala. V rámci doprovodného programu se chystá i výstava dobových fotografií zachycujících průběh studentské stávky na FF MU. Více informací je možné získat přímo na webových stránkách www.studentskekino.cz.
 
Sledujte na Faceboku.

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.