Večer berberského dokumentu 0+

Shamy Chemini, F 2009, francouzská verze, 90 min
Večer berberského dokumentu

V průběhu večera budou promítnuty dva snímky - Messages kabyles - Kabylské vzkazy a Les Abranis 20 ans - 1973 - 1993 - Abranis 20 let od 1973 do 1993.

Roku 2001 se berberská Kabylie ocitá v protestním hnutí historického významu, které se rozšířilo po celém Alžírsku. Po návratu z Francie do své vlasti, Shamy Chemini se setkává s místními obyvaleli, kteří žízní po svobodě a spravedlnosti a účastní se s nimi pochodu do hlavního města Alžíru, na protest zásahu četnictva proti demonstrantům, z nichž bylo 126 mrtvých a stovky zraněných. Mezi zabitými byl i jeho bratranec. Učastníci pochodu provolávali hesla \" Pouvoir assassin\" a \" Ulac smah ulas\" - Nikdy neodpustíme.

Slavná kabylská skupina Abranis se zrodila roku 1967 ze setkání Shamy Elvaze a Karima Abdenoura, ke kterým se brzy přidali Samir Chabane a Mehdi Madi. Tito čtyři mladí Kabylové žijí ve Francii, pracují a prohlubují svůj projekt, aby mu dali modrní hudební formu, více universální, která by melodicky inspirovala k berberské senzibilitě. Festival alžírské písně v roce 1973 jim přináší spojení s publikem a to je začátek jejich kariery. Skupina slaví úspěchy na koncertech po celé Francii a v rodném Alžírsku, kde jsou ale na několik let zakázaní. Natáčí desky a alba, ve kterých se odráží hudba severní Afriky se středozemní a přesvědčivě přináší sblížení kultur. Mají věrné publikum, které je stéle podporuje se zápalem a nadšením. Po odchodu Chabana a Madiho, Karim a Shamy, otevřeni světu, pokračují až do roku 1993, spojí se s jinými muzikanty, kteří jsou všichni jmenovaní v biografické knize Shamyho Cheminiho - \" Abranis - une légende\".

Partnerem večera je Projektu česko-francouzsko-berberské kulturní spolupráce.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.