AŤ ŽIJOU MIKROUTI… 0+

česky, 120 min
AŤ ŽIJOU MIKROUTI…

Vstupenky nejsou k prodeji na pokladně kina Scala, ale výhradně na www.ticbrno.cz.

Jak střevní mikrobiom ovlivňuje naše chování? Jaký je vztah mezi složením mikroorganismů v našich střevech a rozvojem civilizačních chorob? Jaká je spojitost mezi mikrobiomem a obezitou? A jaké potraviny konzumovat a kterým se raději vyhnout, aby byli mikrouti spokojení a pracovali pro naše dobro?

Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog MUDr. Radkin Honzák, bude mluvit poutavě, poučně, originálně i s humorem o střevním mikrobiomu, jemuž se také říká “střevní mozek”. Tento nově objevený hybatel se podílí na našem metabolismu, imunitě i řídících procesech. Mění náš pohled na léčbu cukrovky, deprese i mnoho dalších nemocí.

Nové tisíciletí nám přineslo do běžného života a do medicíny nový orgán – střevní mikrobiom. Poté, co vědci zmapovali lidský genom, aby zjistili, že se lišíme od myší jen v pěti procentech a od šimpanzů dokonce jen ve dvou, měli v ruce vercajk, který umí levně, rychle a spolehlivě mapovat geny. Proceduře se říká sekvenování a je to metoda velmi užitečná.

Počet cizích genů, které v sobě nosíme je skoro tisíckrát větší než počet našich genů, což se také může projevovat zajímavým způsobem.

Jednou z cest, jak tyto choroby řešit je náhrada vadného mikrobiomu ve střevě mikrobiomem zdravým, tedy transplantací stolice. To už dělali ve čtvrtém století v Číně, moderní medicína se k tomuto způsobu léčby uchýlila v roce 1958 a od té doby he se střídavými úspěchy používá. USA už tuto terapii mají zavedenu jako řádnou pod kontrolou FDA, u nás je zatím jako experimentální.

Láska možná prochází žaludkem, ale celý náš život řídí útroby…

Více v přednášce MUDr. Radkina Honzáka, ve čtvrtek 5.9.2019 v 15:00 v kině SCALA, Brno, Moravské nám.3

Část výtěžku z prodaných vstupenek bude věnovaná organizaci
DOTYK 2 Raná péče pro děti s autismem, sociální rehabilitace pro duševně nemocné
http://www.dotyk2.cz/

Událost na Facebooku.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.