Atentát na kulturu + Největší Čech je Magor | Kino pravdy a lásky 0+

(Atentát na kulturu + Největší Čech je Magor ), CZ , česky, 80 min
Atentát na kulturu + Největší Čech je Magor | Kino pravdy a lásky

Atentát na kulturu (režie: Ladislav Chocholoušek, 1977, 25 min.) + Fenomén Underground: Největší Čech je Magor (režie: Břetislav Rychlík, 2014, 52 min.)

Úvodním snímkem večera je krátkometrážní dokument vycházející přímo z podhoubí komunistické propagandy 70. let. Vznikl za jednoduchým účelem – pošpinit undergroundovou kulturu, disidentské intelektuály a zamezit rozšiřování jejich činnosti. Využívá k tomu diskreditaci osobností jako Václav Havel, Jan Patočka (a jejich „antisocialistického pamfletu“, kterým nebylo nic jiného než Charta 77) či kapel Plastic People of the Universe a DG 307. Plán se však postupem času obrátil proti svému původnímu smyslu. Stal se totiž pouhou připomínkou absurdní komunistické rétoriky a mistrovsky vyvedenou parodií sebe sama.

Na undergroundové vlně divák zůstane i v následujících minutách. V rozmezí let 2012-2014 vznikal čtyřicetidílný cyklus Fenomén Underground. Ten si dal za úkol neoficiální proud minulého režimu mapovat, dostat se k jeho kořenům a zároveň jej představit jako dodnes živoucí organismus. Diváci ve Scale budou mít možnost zhlédnout část věnovanou Ivanu Martinu „Magoru“ Jirousovi, duši českého undergroundu.

Na konci večera bude následovat diskuze s režisérem Břetislavem Rychlíkem, hudebníkem Petrem Vášou, jenž jako umělec sám zakusil těžkosti normalizace, a někdejším asistentem režie Československé televize Josefem Dlouhým. Byl to právě jeho záznam koncertu v Postupicích, který režim zneužil pro vytvoření onoho nelítostného Atentátu na kulturu.

Pražské Popmuseum uspořádalo v průběhu letošního roku putovní výstavu Kytary proti totalitě mapující roli hudby při důležitých společenských změnách. Původně byla vytvořena pro hudební festivaly Metronome a Pohoda. Teď se v rámci Kina pravdy a lásky dostává i do Brna! Přijďte v úterý na naší projekci, kde se můžete s tématem undergroundové a alternativní muziky seznámit ještě blíže. Výstava bude umístěna ve spodním foyer kina Scala.

Událost na Facebooku.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.