
Atentát na kulturu (režie: Ladislav Chocholoušek, 1977, 25 min.) + Fenomén Underground: Největší Čech je Magor (režie: Břetislav Rychlík, 2014, 52 min.)
Úvodním snímkem večera je krátkometrážní dokument vycházející přímo z podhoubí komunistické propagandy 70. let. Vznikl za jednoduchým účelem – pošpinit undergroundovou kulturu, disidentské intelektuály a zamezit rozšiřování jejich činnosti. Využívá k tomu diskreditaci osobností jako Václav Havel, Jan Patočka (a jejich „antisocialistického pamfletu“, kterým nebylo nic jiného než Charta 77) či kapel Plastic People of the Universe a DG 307. Plán se však postupem času obrátil proti svému původnímu smyslu. Stal se totiž pouhou připomínkou absurdní komunistické rétoriky a mistrovsky vyvedenou parodií sebe sama.
Na undergroundové vlně divák zůstane i v následujících minutách. V rozmezí let 2012-2014 vznikal čtyřicetidílný cyklus Fenomén Underground. Ten si dal za úkol neoficiální proud minulého režimu mapovat, dostat se k jeho kořenům a zároveň jej představit jako dodnes živoucí organismus. Diváci ve Scale budou mít možnost zhlédnout část věnovanou Ivanu Martinu „Magoru“ Jirousovi, duši českého undergroundu.
Na konci večera bude následovat diskuze s režisérem Břetislavem Rychlíkem, hudebníkem Petrem Vášou, jenž jako umělec sám zakusil těžkosti normalizace, a někdejším asistentem režie Československé televize Josefem Dlouhým. Byl to právě jeho záznam koncertu v Postupicích, který režim zneužil pro vytvoření onoho nelítostného Atentátu na kulturu.
Pražské Popmuseum uspořádalo v průběhu letošního roku putovní výstavu Kytary proti totalitě mapující roli hudby při důležitých společenských změnách. Původně byla vytvořena pro hudební festivaly Metronome a Pohoda. Teď se v rámci Kina pravdy a lásky dostává i do Brna! Přijďte v úterý na naší projekci, kde se můžete s tématem undergroundové a alternativní muziky seznámit ještě blíže. Výstava bude umístěna ve spodním foyer kina Scala.