Bergmanův ostrov 0+

(Ingmar Bergman - 3 dokumentärer om film, teater, Fårö och livet av Marie Nyreröd), Marie Nyreröd, SWE 2005, švédsky, 84 min

V tomto dokumentu nechává Bergman diváky vůbec poprvé nahlédnout do svého světa na tajuplném ostrově Fårö. Fårö objevil Bergman při natáčení svého oscarového filmu Jako v zrcadle. Natočil tu pak ještě dalších pět filmů, hlavně tu však nalezl místo odpočinku a domov. Divák vstupuje modrou brankou, na které stojí nápis „Soukromý pozemek. Pozor, zlý pes“. Žádný pes se tu ovšem nevyskytuje už přes třicet let, totiž od doby, kdy si Liv Ullmann odvezla svého jezevčíka. Nápis ale naznačuje, že tu bydlí člověk, který si přeje, aby ho svět nechal na pokoji. Člověk, jehož jedinými společníky jsou moře a jeho vlastní přízraky. Společně s autorkou dokumentu Marií Nyreröd se Bergman ohlíží za svým životem a dlouhou kariérou ve světě filmu, divadla a televize. Objeví se celá řada ukázek z Bergmanových nejlepších děl i unikátních materiálů z jeho soukromých archivů, odhalujících, co se dělo v pozadí natáčení. Bergman ve svém domě na pobřeží vypráví o svém dětství. Hovoří o tom, jak prožil svůj život u filmu a jak mu filmové umění mnohdy bylo útěchou. Mluví o lásce a smrti i o svých nejhorších přízracích.

Marie Nyreröd se narodila roku 1955 ve švédské Arvice. Vystudovala žurnalistiku na Stockholmské univerzitě a v roce 1980 začala pracovat pro švédskou veřejnoprávní televizi (SVT). V roce 1987 se stala reportérkou a producentkou kulturního zpravodajství. Výsledkem její práce byly stovky zpráv z různých oblastí umění, jako je film, divadlo a literatura. Dnes se autorka věnuje spíše dokumentární tvorbě. Marie Nyreröd se poprvé setkala s Ingmarem Bergmanem v roce 1983.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.