Bones Brigade: autobiografie - premiéra 0+

(Bones Brigade: autobiografie), anglicky / české titulky, 80 min

"Je to již více než deset let, co s sebou na filmový festival Sundance přivezl pionýr skateboarding Stacy Peralta autobiografický dokument Dogtwon and Z-Boys. Za režii tohoto snímku si z festivalu odvezl čestnou cenu publika (pozn. red. – an Audience Award).  Nyní sklízí úspěch kritiky a skejtové veřejnosti jím režírovaný dokument Bones Brigade: An Autobiography, který míří do Čech na začátku roku 2013.


Stacy Peralta, původní člen Zephyr týmu, který jakožto jeden ze Z-Boys stanul po boku Tonyho Alvy nebo Jaye Adamse, se po opuštění profesionálního skateboardingu rozhodl, že si sestaví vlastní tým. Nechtěl však hledat v řadách renomovaných jmen a sáhnul po mladých a absolutně neznámých jezdcích. Pro svět skateboardingu tak objevil Tonyho Hawka, Stevea Caballera, Lance Mountaina, Tommyho Guerra, Mikea McGilla a Rodneyho Mullena. Stacy dlouho přemýšlel, jak tuhle sestavu zaštítit pod jedním jménem, nechtěl ovšem, aby se v názvu objevilo slovo tým nebo skateboarding. Na pomoc si přivzal verbálního a uměleckého pyrotechnika Craiga Stecyka (pozn. red. – Craig Stecyk je mimo jiné autorem článku Skate and Destroy, který v roce 1981 nastolil nekompromisně punkový přístup časopisu Thrasher). Ten ze sebe za pár okamžiků vyhrkl: „Bones
Brigade!“ A bylo to.

Takhle šestice úžasných a nesmírně inovativních skejtrů určovala taktovku skateboardingu po celá osmdesátá léta a většina z nich skejtuje dodneška. Dokument Bones Brigade: An Autobiography vypráví příběh skateboardingu přes velký rozmach na počátku osmdesátých let, krizi skateboardingu (pozn. red. – která byla díky hardcorovým akcím a chápání skateboardingu jakožto undergroundové záležitosti nesmírně přínosná), freestyle reprezentovaný Rodneym Mullenem, první ollie od Alana Geflanda a první flatground ollie od Rodneyho až po počátek nové éry ztělesněné streetovým skateboardingem. Členové Bones Brigade psali dějiny a tehdy se díky jejich zásluhám stal skateboarding skateboardingem."

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.