Bratři v Dhammě 0+

(Dhamma Brothers), Jenny Phillipsová, USA 2007, anglicky / české titulky, 57 min

Východ se potkává se západem na hlubokém jihu. Tento inspirativní film zpochybňuje představu o věznicích jako místu trestu spíše než nápravy a nastoluje otázku: Je možné, aby se tito lidé, z nichž někteří spáchali otřesné zločiny, změnili?

Přeplněná věznice v Alabamě s nejpřísnější ostrahou se dramaticky změní vlivem prastaré meditační techniky. Za vysokými strážnými věžemi, dvojitým ostnatým drátek a elektrickým plotem žije přes 1,500 vězňů, z nichž mnozí již nikdy nepoznají život ve vnějším světě. Některým z těchto mužů se však v životě znovu objeví světlo, když se tato věznice stane prvním zařízením s nejpřísnější ostrahou v severní Americe, kde proběhne kurz meditace vipassana, duševně i fyzicky náročný program tiché meditace, který trvá deset dní a vyžaduje 100 hodin meditace.

Bratři v Dhammě vypráví dramatický příběh lidských možností a transformace. Podrobně sleduje a dokumentuje příběhy vězňů nápravného zařízení Donaldson, kteří se zúčastnili tohoto náročného a intenzivního kurzu. Tento film je dost silný na to, aby naboural zažité představy a předsudky o lidech za mřížemi.

Příběh bratrů v Dhammě ve věznici Donaldson dál pokračuje i dnes, s tím jak zde program vipassany zapouští kořeny a pomáhá postupné změně věznice zevnitř. Čtyři roky po ukončení programu ho Dr. Ron Cavanaugh znovu obnovil v roce 2006.

Ředitel věznice Hetzel zaznamenal pozitivní účinky programu jak na ty, jež se ho zúčastnili a jichž neustále přibývá, tak na ostatní vězně a zaměstnance. To ho přimělo k tomu, že požádal, aby se program vipassany zpřístupnil celé vězeňské populaci. Aby tohoto požadavku mohlo být dosaženo, jsou kurzy nyní nabízeny častěji a pro více účastníků.

Má být zřízen celý samostatný blok pro bratry v Dhammě. Vězeňským dozorcům bylo nabídnuto zvláštní placené volno a úhrada cestovních výdajů, aby se mohli také zúčastnit kurzu vipassany. Osm z nich se již rozhodlo kurz absolvovat.

Výsledky vědeckých studií také potvrdily pozitivní účinky programu. Předběžné výsledky testů prováděných před kurzem, po něm a po jednom roce u účastníků i ostatních vězňů naznačily posun uvnitř věznice od násilí a beznaděje k naději a pozitivní změně.

Vstup na projekci ZDARMA! Po projekci se uskuteční debata s Davidem Fišerem a Ditou Coufalovou z Czech Vipassana o.p.s..

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.