Breaking the Silence: Music in Afghanistan / The Rock Star and the Mullahs 0+

(Narušit ticho: Hudba v Afganistánu - Breaking the Silence: Music in Afghanistan / Rocková hvežda a Mullové - The Rock Star and the Mullahs), Simon Broughton / Angus Macqueen - Ruhi Hamid, Afghanistan - VB / VB 2002, originální verze / české podtitulky, 110 min
  • Breaking The Silence natočil Simon Broughton, vydavatel časopisu Songlines a jeden z redaktorů Rough Guide to World Music. Film zachycuje pozoruhodnou obrodu hudební kultury v Afgánistánu po období nadvlády Talibánu, kdy byly prakticky veškeré formy hudebního projevu zakázány, hudebníci podrobováni tuhé censuře a tradiční hudební nástroje ničeny. Film se zabývá nedávnou historií země prostřednictvím reportážních záběrů a dobových ukázek z vysílání afgánské televize či hraných filmů - ukazuje, že návrat hudby do každodenního života je součástí širšího procesu návratu k národnímu kulturnímu dědictví ve jménu lidské důstojnosti.

  • Sonda do nefalšovaného střetu civilizací uvnitř jedné z islámských společností. Film The Rock Star and the Mullahs\", vyvažující humor, patos i provokaci, chytře využívá diskusi mezi charismatickým hudebníkem Ahmadem a tvrdošíjným fundamentalismem jeho náboženských oponentů jako odrazového můstku pro širší záběr střetu definic a rétoriky, který v současném islámském světě probíhá. Tento boj je nejočividnější v Pákistánu. Salman Ahmad, zpěvák pákistánské populární rockové kapely Junoon (\"asijští U2\"), jede do oblasti nepokojů, Pešavaru, kde místní úřady zakázaly veškerou hudbu, a pokládá jim otázku: Proč by populární hudba nemohla mít duchovní náboj? Jakým právem ji mullové označují za zapovězenou?\"
 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.