Budapešťský anděl 0+

(El Ángel de Budapest), Luis Oliveros, E 2011, španělsky, maďarsky / české titulky, 109 min

Napínavé drama natočené podle skutečných událostí. Španělský diplomat Ángel Sanz Briz, později přezdívaný jako budapešťský anděl, zachránil před vyhlazovacími tábory přes pět tisíc Židů. Využil skutečnosti, že Španělsko bylo neutrální a oficiálně podporovalo nacistické Německo a Maďarsko. Zatímco ostatní zastupitelské úřady měly více méně ruce svázané, Španělé mohli pod rouškou aliance jednat…

Historický televizní film Budapešťský anděl vypráví napínavý příběh, k němuž skutečně došlo v roce 1944 v Budapešti. Tehdejší nově jmenovaný španělský velvyslanec Ángel Sanz Briz přezdívaný budapešťský anděl zachránil několik tisíc převážně sefardských Židů. Využil skutečnosti, že Španělsko bylo neutrální a oficiálně podporovalo nacistické Německo a Maďarsko. Zároveň se opíral o starý zákon přijatý před nástupem Franka, který mu umožňoval vydávat ve zrychleném řízení pasy pro údajné potomky sefardských Židů, kteří měli automaticky právo na španělské občanství. Než místní úřady celou kamufláž odhalily, vydržel se tento diplomat pohybovat na ostří nože. Atraktivitě snímku pomáhá, že se jedná o zfilmované osudy skutečně existujících osob, o jejichž životech po skončení války se dozvíme i v závěrečných titulcích. Film je uváděn v rámci festivalu LA PELÍCULA nejen pro samotné téma, ale také jako ukázka televizní produkce, která filmy podporuje ve velké míře již od osmdesátých let minulého století.

Luis Oliveros Ménedez pracuje nejčastěji jako asistent režie a podílel se na snímcích řady významných režisérů jako jsou například Vicente Aranda, Fernando Colomo, Chico Ibáñez Serrado, Antonio Mercero nebo Fernando Fernán-Gómez. Natočil několik televizních seriálů. Debutoval v roce 2001 celovečerním filmem Pata negra. Tato španělsko-kubánská koprodukce je poněkud zvláštní komedií o chovateli iberských vepřů v imaginární zemi situované do Karibiku. Hlavní roli Ángela ztvárnil Francis Lorenzo, který sice dostává především vedlejší role, ale výrazně se proslavil již v devadesátých letech právě jako televizní herec. V kině se objevil ve výraznějších rolí u Vicenta Arandy nebo Gonzala Suáreze.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.