Cesta ke Sluneční škole 0+

Tomáš Obermaier, CZ 2009, česko-anglicky / české titulky, 45 min

Náročnou cestu z Lehu do vesničky Kargyak a neméně obtížnou cestu realizace stavby ekologické Sluneční školy v Kargyaku popisuje inspirující dokumentární snímek režiséra Tomáše Obermaiera. Film hledá odpovědi na otázky související s inovativním projektem českého studenta Ing. Jana Tilingera SURYA a zároveň mapuje běžný život v tvrdých podmínkách indické části Himálaje. Líčí život izolované vesničky uprostřed velehor, kde vyrostla základní škola pro děti, která umožní místním, ale i dětem z okolních vesnic, dosáhnout potřebného vzdělání.

Cesta ke Sluneční škole v Kargyaku je plná překážek a úskalí k překonání, zároveň však velmi krásná a naplňující, a to ať už z pohledu cestovatele nebo zakladatele ekologické školy Jana Tilingera a dobrovolníků, kteří se na stavbě podíleli, tak i samotných vesničanů. Největší odměnou za vynaloženou energii, určitou dávku odvahy a především odhodlání je nádherná a nespoutaná příroda himalájských hor, úsměvy dětí, které bezprostředně a upřímně oceňují možnost výuky a spokojenost mistních, kterým se tak otevírá naděje posílit vliv své malé vesničky a zachovat tím místní kulturu.

Režisér Tomáš Obermaier se pohybuje ve světě filmu více jak 15 let. Jako pomocný režisér spolupracoval s řadou významných osobností, z režisérů můžeme jmenovat např. Juraje Jakubiska, Tima Burtona, Fernanda Truebu nebo Kena Kwapise. Podílel se na nejrůznějších mezinárodních projektech a věnuje se také vlastní tvorbě. Natočil několik dokumentárních i krátkých filmů, videoklipů i pořadů pro televizi. O svém posledním dokumentárním snímku říká: “Film - Cesta ke Sluneční škole vypráví o výstavbě základní školy ve vesničce Kargyak v indické části Himálaje a také o putování za tímto nejvzdáleněji osídleným místem ležícím v nadmořské výšce 4200 m n.m. Chceme všem přiblížit život v těchto vysokohorských podmínkách s důrazem na tým českých dobrovolníků, který tu celý projekt dokázal zrealizovat.” K natáčení a osobním zážitkům dodává: “Setkání s autorem projektu Honzou Tilingerem a týmem občanského sdružení Surya nás přivedlo do míst, kde človek dosud žije v bezprostředním kontaktu s přírodou. Je to příroda krásná, dravá a nespoutaná, kam ruka civilizace dosahuje jen zvolna skrze své návštěvníky. Zdejší obyvatelé se živí převážně obděláváním půdy, zpracováním jačí vlny a mléka. Věří, že vše podléhá řízení osudu a právě jedním z těchto zásahů je nová základní škola pro jejich děti. Víc už vám, ale poví náš film, který vznikl diky laskavé pomoci a nadšení několika lidí.”

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.