Citrónový sad 0+

(Etz Limon), Eran Riklis, IL - D - F 2008, arabsky, hebrejsky, anglicky / české a anglické titulky, 106 min

Film je inspirován skutečným příběhem vdovy, která byla nucena pokácet své citroníky z bezpečnostních důvodů. Filmová vdova Salma žije v palestinské vesnici na zelené linii oddělující Izrael od Západního břehu Jordánu. Nikdy neměla jednoduchý život – matka zemřela a vychovával ji jen její otec. Také manžel zemřel velmi mladý a nechal ji samotnou se třemi dětmi. Ty už ale vyrostly a rozprchly se do světa. Salma zůstala sama jen se svým sadem citroníků, který zdědila po otci. Ten teď chtějí vykácet, protože se tajné služby domnívají, že stromy poslouží jako dobrý úkryt pro teroristy, kteří budou chtít zavraždit izraelského ministra obrany žijícího v sousedství. Salma se nevzdá a bojuje o svůj sad u soudu. Boj proti celému Státu Izrael se zdá předem prohraný, ale Salmu podpoří nečekaný spojenec, ministrova manželka.

Film natočil izraelský režisér Eran Riklis (Syrská nevěsta). Snímek získal mnoho ocenění, například Cenu diváků na filmovém festivalu v Berlíně a dále řadu cen za nejlepší herecký výkon (Hiam Abbas) a nejlepší scénář (Eran Riklis, Suha Arraf). Kromě skvělé Hiam Abbas si ve filmu zahrál Ali Suliman, známý např. ze snímku Ráj hned teď.

„Hiam Abass podala v hlavní roli zcela přesvědčivý výkon. Všichni ostatní ve svých rolích přispěli k naprosté soudržnosti celého příběhu o nezdolné vůli jedné arabské ženy.“ „Nádherný film – krásně ukázané, co se děje ve světě.“ (Zdroj a citace: csfd.cz)

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.