Ďáblova past l MF 0+

(Ďáblova past), František Vláčil, CZ 1961, česky, 87 min
Ďáblova past l MF

Vstupenky k prodeji zde.

Baladický příběh se odehrává v oblasti Moravského krasu v první polovině 18. století. O krásné krajině kolovaly podivné zvěsti, ve kterých se objevoval ďábel. Mlynářská rodina Spálených odedávna zkoumala tajemství přírody, které vždy dokázala využít ku prospěchu svému i vesnického lidu. To se však nezamlouvalo regentovi a biskupovi, a tak spojili síly, aby nepohodlného mlynáře zničili.

František Vláčil (1924–1999) vystudoval obory dějiny umění a estetika na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. O film se zajímal již v průběhu studia, zpočátku jen jako o možnost přivýdělku při studiu, časem ale i jako o možnost seberealizace.

Z filmografie této legendy československého filmu jsme záměrně vybrali film, který je poněkud neprávem zastiňován jeho pozdějšími, mnohem známějšími opulentními historickými filmy, jako je Markéta Lazarová, Adelheid či Údolí včel. Právě Ďáblova past přitom byla filmem, který položil základ vnímání Vláčila jako „specialisty“ na historické filmy a zároveň byla dílem, které v tomto žánru otevřelo nové možnosti filmového vyjádření.

Film v kontextu ostatní Vláčilovy tvorby přijede představit Petr Gajdošík, autor oceňované rozsáhlé monografie o Vláčilově životě a díle, která vyšla na sklonku loňského roku, setkala se s velkým úspěchem a 30. dubna 2019 vychází její dotisk.

Ďáblovu past promítáme pěkně v nostalgickém módu, z 35mm pásů.

Munifesto – Filmový festival k 100. výročí Masarykovy univerzity.
www.munifesto.cz

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.