Festival in the Desert: the Tent Session / Meadowlands to Holyland 0+

(Festival v poušti-vystoupení ve stanech - Festival in the Desert: the Tent Session / Z Meadowlands do Svaté země - Meadowlands to Holyland), Sean Barlow - Steven Lawrence - Banning Eyre / Romi Kaplan, USA / IZR - J. Afrika 2003, originální verze / české podtitulky, 79 min
  • Festival v poušti\", konaný každoročně v odlehlých písečných dunách nedaleko Timbuktu, je kulturní křižovatkou severomalijských Tuaregů a zároveň Mekkou všech příznivců World Music. Afropop Worldwide - americký rozhlasový pořad mapující pestrou a různorodou hudbou africké diaspory se vypravil na festivalový ročník 2003 zachytit atmosféru neformálních hudebních setkání odehrávajících se přímo ve stanech umělců a v zákulisí pódií. Festival in the Desert: the Tent Sessions přináší vystoupení a rozhovory jak se světově proslulými účastníky festivalu, jakými jsou např. Ali Farka Toure či Robert Plant, tak s interprety tradiční hudby, které zná za hranicemi jejich regionu jen málokdo. Film zachycuje strhující atmosféru festivalu i místa konání - Sahary.

  • Dimpie Tshabalala a jeho jazzové kvarteto se z rodného jihoafrického Johannesburgu vypraví na pětidenní turné do Izraele. Navzdory krušnému dětství poznamenanému důsledky apartheidu a nuceného vysídlení rodiny ze Sophiatownu do rasově segregované čtvrti Meadowlands z Tshabalaly vyzařuje radost z hudby. Do Izraele Tshabalala přijíždí s nezdolným africkým optimismem a dychtivostí poznat jiné hudební tradice. Spolu s členy svého kvarteta navštěvují posvátná místa Jeruzaléma a vnášejí svěží vítr do zdejších jazzových klubů, jammují s Izraelskými i palestinskými muzikanty, včetně vycházející hvězdy Avishai Cohena či broadwayského muzikanta Dudu Fischera a zajímají se i o arabské rytmy. Střední Východ viděný africkýma očima a zažitý jazzovým cítěním.
 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.