Festival krátkých filmů Praha 2015 0+

různí, originální verze / české titulky, 102 min
Festival krátkých filmů Praha 2015

Ještěrky (2014)

Scénář a režie: Vincent Mariette, kamera: Julien Poupard, střih: Frédéric Baillehaiche, producent: Amaury Ovise

hrají: Vincent Macaigne, Benoit Forgeard, Ginger Romàn, Estéban, Mathilde Profit, Manon Droulez

Ještěrky

Dvě nahá těla s ručníky kolem beder v páře turecké lázně. Léon, doprovázený Brunem, tu čeká na dívku, s níž si domluvil rande na internetu. Podivná setkání a parné přízraky vstupují do jejich horečnatého očekávání tajemné neznámé. Porota 9. ročníku ocenila, že režisér Mariette „vnáší do upocené a zamlžené sauny lásku, naději a přátelství a vše koření špetkou elegantního smyslu pro humor, barvitými postavami a nakonec ještě chytrým závěrečným zvratem.“ Snímku proto přiřkla Zvláštní uznání.

Francie, 2012, Černobílý, 15min.

Vincent Mariette vystudoval v roce 2009 katedru scenáristiky na La fémis. V průběhu studií napsal scénáře k mnoha krátkým i celovečerním filmům, ať už sám, nebo jako spoluautor. V roce 2008 režíroval svůj první krátký film Cavalier seul. Jeho následující krátké filmy Le meilleur ami de l’homme (2010), Double Mixte (Smíšená čtyřhra, 2011) a Ještěrky (Les Lézards, 2013) se promítaly na řadě festivalů. V červnu uvedl svůj první celovečerní film Tristesse Club (2014). 

 

Nejsmutnější kluk na světě (2007)

Scénář a režie: Jamie Travis, kamera: Amy Belling, hudba: Alfredo Santa Ana, střih: Kaspm Schneider

hrají: Benjamin B. Smith, Kirsten Robek, Hailey Conner

Nejsmutnější kluk na světě

Timothy Higgins, nejsmutnější kluk na celém světě, se chystá oběsit během oslavy svých devátých narozenin.

Kanada, 2006, Barevný, 14min.

Jamie Travis (1979, Kanada) je scenárista, režisér, producent a výtvarník. Film studoval na University of British Columbia, kterou absolvoval krátkým filmem Why the Anderson Children Didn’t Come to Dinner (2003). V produkci krátkých filmů pokračoval trilogií Patterns (2005), Patterns 2 a Patterns 3 (2006) a v témže roce ještě filmem Nejsmutnější kluk na světě. V roce 2012 režíroval komedii Neváhej a zavolej… (For a Good Time, Call…) a loni vytvořil seriál Předstírání (Faking It, 2013).

 

Rozhodli jsme se nezemřít / We Have Decided Not to Die (2005)

Scénář a režie: Daniel Askill, kamera: Denson Baker, hudba: Michael Askill, střih: Daniel Askill

hrají: Ritual 1 Kasia Werstak, Ritual 2 Daniel Askill, Ritual 3 Jordan Askill

Rozhodli jsme se nezemřít

Tři těla, tři místa, tři rituály, tři stádia lidského života. Mystický film mísící estetiku reklamy s videoartem a téměř vynalézá nový žánr kdesi na pomezí výtvarného díla, iniciačního rituálu a surrealistické imaginace. Jedenáct minut, které proměňují čas v čistou energii, ruší prostor, ignorují gravitaci.

Austrálie, 2004, Barevný, 12min.

Daniel Askill

Daniel Askill (1977) studoval design v Sydney a v Londýně. Askillovy videoklipy získaly řadu ocenění a nominací a jeho zatím poslední film obdržel již 15 významných cen na festivalech po celém světě. Filmy: A Mystery in Three Parts (1996), Static (1997), Screen Violence (1998), Music to Die By (1999), Speed Thief (2001), We Have Decided Not to Die (2004), Olympic Arc (2004). V roce 2014 natočil pro zpěvačku Siu videoklip k písni Chandelier, který měl na konci roku skoro 400 milionů zhlédnutí.

 

Hibernation / Hibernace (2006)

Scénář a režie: John Williams, scénař: John Williams, kamera: Kate Mcculough, hudba: Antony Telfer Brown, střih: Jamie Pearson

hrají: Adam Arnold, Soony Rooney

Hibernace

Rok 1985, tajný dům ukrytý v koruně stromu. Dvě podivná stvoření ve zvířecích kostýmech provádějí experiment s oživením včely. Cílem jejich pokusů je ovšem oživit něco mnohem většího.

Velká Británie, 2005, Barevný, 15min.

John Williams (Velká Británie) vytvořil svoje první komiksy na základní škole a v jedenácti letech se na svém počítači Amiga pustil do animací. V roce 2000 se přestěhoval do Londýna, aby tu pracoval jako animátor a režisér na videoklipech a reklamách, z nichž některé získaly významné ceny. Po pár letech intenzivní práce si vzal rok volno, aby mohl pracovat ve škole s dětmi, trpícími poruchami učení. Během tohoto roku natočil svůj první krátký hraný film Hibernace (Hibernation, 2005). V roce 2009 natočil další krátký film s názvem Paraphernalia. Letos se představil s celovečerní tragikomedií The Beat Beneath My Feet (2014).

Tony Zoreil / Tony Zucho (2007)

režie: Valentin Potier, kamera: Vincent Warin, hudba: Jean Jacques Hertz, François Roy, střih: Nini Ranaivoarivony

hrají: Nicolas Clerc, Audrey Marnay

Tony Zucho

Tony je opravdu výjimečný. Dívky jej pro jeho poněkud nevšední fyzické dispozice odmítají, a jeho život je tak hotová noční můra. Jedna dívka je ale ochotná o Tonym uvažovat. Navíc je naprosto ideální. „Jde o nejlépe propracovaný snímek s hlubokým emocionálním nábojem a skvělou technickou úrovní,“ vyjádřila se porota 3. ročníku Festivalu krátkých filmů a snímku přiřkla Hlavní cenu.

Francie, 2007, Barevný, 20min.

Valentin Potier (1982, Francie) absolvoval pařížskou filmovou školu ESRA. Tony Zucho (2007) je jeho první film. V současné době pracuje na celovečerním projektu.

The Centrifuge Brain Project / Projekt centrifugace mozku (2013)

Scénář a režie: Till Nowak, kamera: Ivan Robles Mendoza, hudba: Andreas Radzuweit, střih: Till Nowak

hrají: Leslie Barany

Projekt centrifugace mozku

Již od 70. let 20. století provádějí vědci experimenty na prapodivných atrakcích v zábavních parcích, aby zjistili, jak ovlivňují lidský mozek. Krátký film, natočený jako televizní dokument, nabízí humorný pohled na to, jak se dospělí kluci snaží hledat štěstí trochu zmateným způsobem.

Německo, 2011, Barevný, 7min.

Till Nowak (1980) žije v Hamburku a od roku 1999 řídí vlastní studio digitální tvorby a animace s názvem frameboX. Pozornost si získal díky krátkému animovanému filmu Zásilka (Delivery, 2005), který obdržel na třicet pět ocenění včetně PRIX UIP v Gentu, Annecy nebo AFI FEST Hollywood. V roce 2006 byl nominován na cenu Evropské filmové akademie a také uveden na MFKF Praha v sekci Labo.

 

West Bank Story (2007)

Režie: Ari Sandel, scénař: Ari Sandel, Kim Ray, kamera: Gavin Kelly, hudba: Yuval Ron, střih: Avi Youabian

hrají: Ben Newmark, Noureen DeWulf, A.J. Tannen, Joey Naber

West Bank Story

Rozverný muzikál o izraelském vojákovi Davidovi a palestinské dívce Fatimě, kteří zahoří vzájemnou láskou uprostřed líté bitvy dvou fast foodů z opačných stran národnostního konfliktu. Hummus Hut vs. Kosher King, nebo-li Palestinci proti Izraelcům v krátkém filmu, který si odnesl Oscara.

USA, 2005, Barevný, 21min.

Ari Sandel (1975, USA) studoval Media Arts a Middle Eastern Studies na University of Arizona a režii na University of Southern California’s school of Cinema-Television. Natáčel videoklipy, televizní show a pořady. West Bank Story (2005) je jeho první film. V roce 2006 natočil celovečerní dokument Vince Vaughn’s Wild West Comedy Show: 30 Days & 30 Nights, který byl uveden na festivalu v Torontu. Letos v dubnu uvede do amerických kin celovečerní komedii The Duff (2015).

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.