Film – náš pomocník / České krátké filmy 50. let 0+

(Film – náš pomocník), různí autoři, CZ , česká verze, 60 min
Film – náš pomocník / České krátké filmy 50. let

Pásmo krátkých filmů představí různé podoby českého osvětového a propagačního filmu 50. let, a to průřezem námětů, funkcí i postupů napříč touto dekádou: informace, nabádání, instrukce i reklama, a to formou dokumentaristické reportáže, animace i hraného filmu. Stejnojmennou kolekci 42 krátkých filmů, které dokumentují život české společnosti v 50. letech 20. století vydal na 4-DVD Národní filmový archiv ve spolupráci s Filmexportem. Zahrnuje osm tematických sekcí (Průmysl, Zemědělství, Brannost, Sport, Zdravotnictví, Zdravá výživa, Životní styl a Umění), jež reflektují jak pracovní, tak volnočasový rozměr doby.

V rámci programu bude prezentována též stejnojmenná kolektivní monografie, jež je dílem studentek Ústavu filmu a AV kultury Filozofické fakulty MU.

Jeden – tisíc – milion / r. Miroslav Hubáček / 1948
Snímek dokumentující přípravy na XI. všesokolský slet od nácviku v tělocvičnách po celé zemi až k praktickým otázkám organizace sletu.

Jen čtvrt hodinky / r. Oldřich Mirad / 1956
Krátký podnětový film představuje různé podoby turistiky. Prostřednictvím snění lenošivého pana Vosáhla objevujeme klady výletů s turistickým oddílem.

Pomůžeme při nehodě / r. Vojtěch Količ / 1954
Školní snímek představující z perspektivy dítěte zásady, jak po zdravotnické stránce zodpovědně řešit situaci dopravní nehody.

Vitamin C / r. Václav Bedřich, Jaroslav Možíš / 1950
Kreslený film upozorňující na blahodárné účinky vitaminu C.

Ovocné šťávy / r. Ludvík Hájek / 1959
Animovaná reklama na ovocné šťávy a mošty.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.