Filmový maraton 0+

271 min
Filmový maraton

Projekce čtyř dokumentů festivalu Jeden svět.

Vstupné na celý maraton je 190,- / s kartou diváka 150,-.

Ženy Zlatého úsvitu (Golden Dawn GirlsHåvard Bustnes, N-DK-F, 2017, 92 min.)

anglicky, řecky / české (speciální pro neslyšící) a anglické titulky

Lídři řecké extremistické strany Zlatý úsvit už čtyři roky sedí ve vazbě a čekají na soud. Norský filmař Håvard Bustnes se rozhodl natočit dokument o ženách stojících v pozadí tohoto hnutí hlásajícího rasovou nadřazenost, násilí a nenávist. Opatrné na to, co řeknou do kamery, si už nedávají příliš pozor na pusu ve chvílích, kdy si myslí, že je nikdo nenatáčí a neposlouchá. Jejich nearanžované názory vytvářejí znepokojivý obrázek o tom, co se v dnešním Řecku opravdu děje.

Budovatelé říše (Empire Builders, Andran Abramjan, CZ, 2017, 75 min.)

česky / anglické titulky

Tři roky vznikající snímek pojmenovaný podle absurdní hry Borise Viana se týká vzestupu i poklesu popularity pravicově populistických stran, konkrétně neúspěšné politické dráhy Petra Hampla a Martina Konvičky. Skutečně věří tomu, co hlásají? A jak tuto aktivitu vnímá jejich okolí? Prostor dostává též zákulisní dění v Bloku proti islámu, počínaje vylepováním plakátů i agitací a konče tvorbou a šířením cílených dezinformací.

Švéd v žigulíku (The Russian Job, Petr Horký, CZ, 2017, 64 min.)

rusky, anglicky, česky, německy / české a anglické titulky

Automobilka AvtoVAZ je jedním z nejvýznamnějších státních podniků v Rusku a jednou z největších továren na auta na světě. V posledních 20 letech je však v permanentní ztrátě. Švédský manažer Bo Inge Andersson, první cizinec, který kdy tento ruský koncern vedl, má za úkol provoz tradičního podniku zefektivnit. Střet západního manažera s ruskou mentalitou a nostalgií po socialistických poměrech však vede k čím dál hlubšímu oboustrannému rozčarování.

AsexuáLOVE (AsexuaLOVE, Eva Lammelová, CZ, 2018, 40 min.)

česky / anglické titulky

Jana miluje romantické literární příběhy a řadu z nich jako překladatelka dokonce přeložila do češtiny, sebe samu označuje jako aromantičku. Ani ona, ani mužský protagonista filmu Ondřej nepociťují sexuální touhu. Režisérka snímku Eva Lammelová prostřednictvím jejich příběhů ukazuje, jak vypadá život asexuálů ve společnosti, v níž je sex neodmyslitelnou součástí každodenního života.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.