Filmový večer se sdružením Auto*Mat 0+

Tad Fettig, USA 2008, anglicky / české titulky, 77 min
Filmový večer se sdružením Auto*Mat

Večer dokumentárních filmů o udržitelné dopravě.

Londýn: Cena dopravy

Na základě ekonomického principu řízení poptávky zpochybňuje londýnské zavedení poplatků pro motoristy představu tolik rozšířenou ve dvacátém století - totiž představu o tom, že města mají být plánována s ohledem na auta - a vyžaduje na řidičích poplatky za přístup na veřejné silnice a parkoviště. Díky vizionářským městským představitelům, jakým je např. náměstek primátora Nicky Gavron, je tento plán jádrem usilovné snahy o přetvoření Londýna na velkoměsto, jež má být do Olympijských her v roce 2012 efektivní pro motoristy a zároveň přívětivé pro pěší. Tento film ukazuje, jak se v důsledku zavedení těchto poplatků město stále rychle rozrůstá, ovšem již bez potíží s dopravními zácpami.

Umění a věda Renza Piana

Renzo Piano, architekt světového formátu, se nechává inspirovat přírodou k vytvoření struktury, jež charakterizuje přírodopisné muzeum jednadvacátého století. S kombinací Pianova autorského transparentního designu se zelenou střechou, která připomíná své okolí, poskytuje nová sanfranciská Kalifornská akademie věd model pro udržitelnost a nasazuje tak měřítko pro způsob, jakým lidé veřejné budovy užívají, jak s nimi nakládají či jak na ně reagují. Dokument představuje Pianova inspirativní díla a ukazuje, že se mohou stát vzorem pro další budovy, které využívají udržitelný design.

Paris: Vélo Liberté

Tento film se zaobírá ambiciózní veřejně-soukromou pařížskou iniciativou jízdních kol Vélib’, která podněcuje obyvatele k využívání bicyklů místo aut jako prostředku veřejné dopravy, příhodného k pohybu ve městě. Film zachycuje, jak se díky tomuto programu vyvinula unikátní populární kultura s vlastním jazykem, vtipy, i způsobem flirtování. Jestliže je nápodoba tou nejupřímnější formou lichotky, pak pařížský primátor Bertrand Delanoe nepochybně zaujal: jeho úspěch inspiroval města jako Řím, San Francisco a Londýn k tomu, aby si osvojila podobný plán.

Po projekci bude následovat debata s odborníky na udržitelnou dopravu. Partnerem večera je sdružení Auto-Mat.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.