For The Love Of Prague 0+

Janek Růžička, ČR 2007, česky, anglicky / české titulky, 52 min

„Turecká káva se připravovala tak, že jste s na jemno namletou kávou zacházeli jako s instantní. Pravá instantní káva tu neexistovala. Vyžadovalo to velkou dávku umu, pít tureckou kávu bez toho, abyste měli plnou pusu namletých drobků. Poté, co se na mletou kávu nalila vařící voda, přidal se cukr a několik sekund se káva jemně míchala. Pak jste čekali. Celý vtip byl v trpělivosti. Když jsem na tohle všechno přišel, musím přiznat, že káva to byla výborná. Uvědomil jsem si, že pracovat s Čechy bude velmi podobné tomu, jak se připravuje turecká káva: Míchat jen tak silně, aby se nerozvířil lógr.“

Kvůli své nové lásce Zdence opustil americký režisér animovaných filmů Gene Deitch v roce 1958 svou rodinu v New Yorku a přestěhoval se do Prahy. To, co následovalo, předčí i ty nejodvážnější představy hollywoodských scenáristů. Vedle několika dílů sérií Tom a Jerry a Pepek námořník natočil s českými animátory desítky krátkých animovaných filmů pro americké publikum (film Munro byl v roce 1961 oceněn Oscarem.)

Coby jazzovému nadšenci se mu podařilo nahrát domácí bluesový koncert legendárního Johna Lee Hookera, a to dlouho před jeho první oficiální nahrávkou. Jeho životní a milostný příběh je zároveň inteligentním a zábavným příběhem čtyřiceti let komunismu v Čechách z pohledu amerického „hosta“.

Projekce za osobní účasti Gene Deitche! Partnerem večera je KomiksFest.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.