Forma vs. Metropolis 0+

Fritz Lang, D 1927, české titulky, 116 min

Metropolis - Tento dnes již kultovní snímek je považován za to nejlepší, co se dochovalo z období němé kinematografie. Dokazuje mimořádnou vyspělost evropských tvůrců, kteří zde předjímají boj jedince se systémem a je mixem mnoha žánrů: sci-fi, horor, melodrama a utopie zároveň. V době svého vzniku (1927) se film setkal s naprostým nepochopením na straně diváků i kritiky a ožil až nástupem postmoderny, kdy se o něj počátkem 80. let začal zajímat hudebník a manažer Giorgio Moroder. Film byl v roce 2001 zapsán organizací UNESCO na listinu světového dědictví.
Ve Scale ho uvedeme s exkluzivním hudebním doprovodem sdružení FORMA. Sice se už nikdy nedozvíme, co by na to říkal pan Lang a paní von Harbou, nicméně, na základě toho, jak dámy a pánové z Formy před pár lety hudebně pojednali jinou, pro změnu českou klasiku němého filmu – “Erotikon” – jsme přesvědčeni, že i tenhle Langův opus bude v jejich pojetí stát rozhodně za to.

Volné sdružení hudebníků FORMA svým živým hudebním doprovodem před časem úspěšně obohatilo český němý film Erotikon, se kterým objeli spoustu festivalů a kin. Výsledkem této spolupráce je minialbum Earotikon, které bylo nominované na hudební cenu Anděl. V současné době FORMA dokončila další hudební stopu, tentokrát ke klasické perle němého filmového expresionismu, německému Metropolis. Divák je v průběhu fantasticky řemeslně zpracovaného vizionářského filmu svědkem jeho propojení s živými muzikanty. Vzniká tak originální, často improvizovaná experimentální směsice akustiky, elektroniky a jazzu, obohacená o ruchy a jemné ambientní plochy. Hlavní myšlenkou bylo film oživit tak, aby divák vplul do děje a nechal se, fascinován hudbou, unášet napříč scénami.

Vstupné 180,- Kč / v předprodeji 140,- Předprodejová cena platí do 20. 5. 2015.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.