Grygar 0+

Martin Petrásek, CZ 2018, česky, 84 min

Jiří Grygar (1936) je jedním z nejznámějších českých vědců. Astrofyzik, a hlavně popularizátor vědy dokáže i ty nejsložitější otázky našeho světa přiblížit srozumitelným způsobem. O něco podobného se snaží i celovečerní dokument, na jehož vzniku se podíleli studenti Slezské univerzity v Opavě. Ti s Grygarem nejen vyrazili po veřejných přednáškách a na jeho dlouhé cesty po Česku, ale získali též exkluzivní přístup do argentinské observatoře Pierra Augera, kde se český vědec podílí na fascinujícím výzkumu kosmického záření.

Film se kromě vědeckých aktivit věnuje i životnímu příběhu známého astronoma, který pochází z rodiny českých Slezanů a se svými rodiči prožil ještě před nacistickou okupací nejprve vyhnání ze svého německého rodiště a posléze z Opavy. Nakonec mu tvůrci filmu kladou i otázku: jak je možné, že jako vědec věří v Boha? 

Jiří Grygar studoval v letech 1954-1957 fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a pak přestoupil na Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze na specializaci astronomie. Za svou práci ve vědě a za její popularizaci získal řadu cen, včetně ocenění od UNESCO. V roce 2016 obdržel zlatou medaili Masarykovy univerzity, což je jedno z nejvyšších ocenění, které může škola udělit.

Host: JIří Grygar 

Rezervace zde.

Munifesto – Filmový festival k 100. výročí Masarykovy univerzity.
www.munifesto.cz

 

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.