Kdo mě naučí půl znaku - premiéra 0+

(Kdo mě naučí půl znaku), Martin Ryšavý, ČR 2006, původní znění, 91 min

Dokumentární film „Kdo mě naučí půl znaku“ se vydává po stopách dnes už minulých dob československo – vietnamské spolupráce, snaží se bez ohledu na úzce politické aspekty zhodnotit její význam pro životní příběh několika konkrétních vietnamských občanů a mimo to podat zprávu o současném Vietnamu, zprostředkovanou těmi ze zdejších lidí, od kterých Čechy kupodivu neodděluje jazyková bariéra.

Od 50. let bylo, na základě Dohody o kulturní spolupráci mezi Československem a Vietnamem, každoročně poskytováno vietnamským studentům několik desítek stipendií na čs. vysokých školách. Po roce 1989 tato praxe skončila, bývalí vietnamští studenti však dodnes nezapomínají na své učitele a na socialistické Československo, které jim umožnilo získat dobré vzdělání v dobách, kdy na většinu jejich spoluobčanů a příbuzných tvrdě dopadaly následky válek s Francouzi a Američany.
Snad v žádné jiné zemi na světě nežije srovnatelně velká skupina česky mluvících domorodců a s ohledem na to lze film považovat také za svědectví o jednom, pro českého diváka jistě mimořádném a unikátním jevu. Jedině díky němu mohl filmový štáb se zasvěcenými a ochotnými průvodci navštívit celou řadů nejrůznějších prostředí v Hanoi, Ho Či Minově městě i na vietnamském venkově a vypovídat o nich s překvapivou samozřejmostí a bezprostředností.

K bilancující a celkově sváteční náladě filmu přispívá skutečnost, že byl natočen v období oslav 30. výročí konce vietnamsko – americké války a jubilea starovietnamské královské dynastie Hung.

Film vznikl za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.