Kdo s koho 0+

(Street Fight), Marshall Curry, USA 2005, anglicky / české titulky, 83 min

Nezávislý, často oceňovaný dokumentarista Marshall Curry, který se zajímá o náboženství, historii, filozofii i ekonomii, se po cestách po Jamajce a Brazílii usadil v americkém Newarku, kde filmovou kamerou zachytil politický boj o post místního senátora. Ve volbách se mají utkat dva Afroameričané. Sharpe James působí v funkci senátora již šestnáct let, své místo rozhodně nehodlá opustit a navíc si na něj konzervativní společnost zvykla natolik, že nevyžaduje žádné změny, i kdyby vedly ke zlepšení životních podmínek.

Jeho vyzyvatelem je mladý Cory Booker, jehož pleť není natolik tmavá, aby mu místní lidé uvěřili jeho africký původ. Nastává tvrdý boj, ve kterém se schopný Booker neustále setkává s mnoha překážkami: od strhávání volebních plakátů podplacenou policií až po nemožnost přímo oponovat konkurentovi.

Režisér celý proces systematicky sleduje v čase zbývajícím do voleb a vykresluje ho v celé jeho složitosti, tedy z mnoha různých úhlů pohledu. Zatímco Booker dává režisérovi volnou ruku a umožňuje mu vstup do zákulisí příprav volební kampaně, James na něj útočí a zcela odmítá s dokumentaristou spolupracovat. Vzniká tak poutavé svědectví, které ukazuje falešnou demokracii, drsnost boje politických konkurentů, lživé sliby i omamující úsměvy. Snímek je nominován na Oscara.

Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.