Kolektiv + debata | DEF 0+

(Colectiv), Alexander Nanau, RO-L 2019, rumunsky, anglicky / českými titulky, 109 min

Nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky v té nejlepší podobě.

V roce 2015 si požár v bukurešťském klubu Colectiv vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Záhy na to začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče.

Nejlepší evropský dokument za rok 2020, nominace na Oscara 2021 za nejlepší zahraniční film i dokument.

Ceny: Evropské filmové ceny 2020: Evropský dokument. Ceny Bostonské společnosti filmových kritiků 2020: Nejlepší dokument. FF DocAviv 2020: Nejlepší mezinárodní film. Docville 2020: Cena poroty. Filmové ceny Londýnského spolku kritiků 2021: Dokument roku. Filmová kritika New Mexico 2021: Nejlepší dokument. MFF Sofie 2020: Speciální cena poroty. FF Zurich 2019: Nejlepší mezinárodní dokumentární film. A další ceny.

Po dokumentu následuje debata o  investigativní žurnalistice, propojení politiky s byznysem a  dezinformacích.

Jeden z nejoceňovanějších dokumentů loňského roku Kolektiv, vrhající nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky, doprovodí debata s vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity paní Lenkou Waschkovou Císařovou, producentkou HBO Hankou Kastelicovou, která se na výrobě filmu přímo podílela, a právníkem české pobočky Transparency International Pavlem Jiříčkem. Debata se bude věnovat investigativní novinařině, propojení politiky s byznysem i dezinformacím.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.