Konzervativní buřič Aki Kaurismäki | Děvče ze sirkárny 0+

(Tulitikkutehtaan tyttö), Aki Kaurismäki, FIN 1990, finsky / české titulky, 69 min

Konzervativní buřič Aki Kaurismäki.

Přednášku filmového historika Vladimíra Hendricha o životě a díle nejproslulejšího finského autorského filmaře a o etických i společensko-politických kontextech jeho tvůrčího přístupu doplní projekce u nás jen málo známých hudebních klipů v režii Akiho Kaurismäkiho, hudební ukázka z jednoho jeho filmu a také krátká část dokumentu, který o něm v roce 2000 natočil Guy Girard. Vyslechneme si i část interview Vladimíra Hendricha s Akim Kaurismäkim z doby jeho pobytu na LFŠ 2011.

Děvče ze sirkárny (The Match Factory Girl, Finsko 1990, 70 minut, finská verze, české titulky, střih, scénář a režie  Aki Kaurismäki)

Hrdinkou třetí a závěrečné části Kaurismäkiho "trilogie ztracenců" je pramálo atraktivní drobná dívka Iris (Kati Outinenová), kterou kdekdo jen využívá a jež sní vlastní sen o tom, že jednou objeví svého prince z pohádky, se kterým začne nový a lepší život. Odchází do baru a vyspí se s náhodným mužem, ve kterém spatřuje prince. Probouzí se v jeho luxusním bytě a vidí, že milenec "ocenil" společnou noc několika bankovkami, položenými na noční stolek. Dosud sentimentální Iris se záhy rozhoduje nastolit zcela nesentimentální spravedlnost... V naší distribuci dosud neuváděný groteskně černohumorný snímek byl prvně uveden v lednu 1990 v Helsinkách a vzápětí se mu dostalo vysokého uznání i od mezinárodní filmové kritiky. Pro Kaurismäkiho měl tento snímek význam také velmi osobní: jím se poprvé rozloučil s Finskem, protože měl pocit, že svou "trilogií ztracenců" vyslovil o finské společnosti vše, co vyslovit měl. Se svou ženou a psem se přestěhoval do Portugalska, kde od té doby tráví část roku, a svůj příští film Smlouva s vrahem se vypravil natočit do Londýna.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.