Krajina osudu Ivana Vyskočila 0+

Pavel Kolaja, ČR 2009, česká verze, 60 min
Krajina osudu Ivana Vyskočila

Dokumentární film Pavla Kolaji věnovaný Ivanu Vyskočilovi je svébytnou autorskou výpovědí o podstatě dialogického jednání a zároveň jeho portrétem. Ivan Vyskočil je významný dramatik, prozaik, herec, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí, Nedivadla a autor několika her - například Malý Alenáš, Cesta do Úbic, Haprdáns, Blbá hra aneb Křtiny v Hrbcích. Narodil se 27. dubna 1929 v Praze a letos oslavil své životní jubileum 80 let. Vystudoval herectví, režii, psychologii a pedagogiku.

Tuto výjimečnou obrazovou báseň tvůrci natáčeli v průběhu několika let. Podařilo se jim proniknout nejen do podstaty Vyskočilovy tvorby a pedagogických metod, ale i odkrýt zdroj jeho celkového tvůrčího postoje k životu. Zachytili veselost, nápaditost a svobodomyslnost, které tuto osobnost celoživotně provázejí. Režisér Pavel Kolaja se při natáčení tohoto dokumentu volně inspiroval Vyskočilovou tvorbou a vlastní zkušeností jako student v jeho hodinách.

Realizace filmu Krajina osudu začala v říjnu 2003. Jde o filmové zpracování a vystižení „společného tématu“ na životní cestě profesora Ivana Vyskočila. Po dlouhém úsilí - v roce 2002 - vznikl pod jeho vedením na Katedře autorské tvorby a pedagogiky „Ústav pro výzkum a studium herectví“, kde se soustředí na aplikaci herectví nejen v oblasti tradiční umělecké produkce, ale i ve sférách sociálních, pedagogických, nápravných, léčebných atd.

Téma dokumentu vychází z jednoho z předmětů tzv. Dialogického jednání. Tato psychosomatická disciplína je originální Vyskočilův objev, vynález, apel, přínos stran studia nepředmětného herectví. Dialogické jednání je záležitostí určitého světového, životního postoje a názoru, je inspirované a inspirující filosofie života, člověka, existence, dialogu.

Jedná se o dokument o člověku, přesto však nejde o citaci oblíbených biografických údajů. O osobnosti Ivana Vyskočila se dovíme prostřednictvím jeho práce, jeho jednání s okolím. Film je pak spíše mozaikou, než seřazením událostí v chronologickém sledu.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.