Krásné zítřky | NT Live 0+

(Behind the Beautiful Forevers | NT Live), Rufus Norris, GB 2015, anglicky / české titulky, 180 min

Vítězka Pulitzerovy ceny, americká novinářka Katherine Boo strávila tři roky v indickém Annávádí, kde zaznamenávala životy obyvatel tamních slumů. Z její nekompromisní knihy o bídě a naději, která získala Národní knižní cenu pro literaturu faktu za rok 2012 a vyšla i v češtině, stvořil známý britský dramatik David Hare (Skylight) novou rušnou, překotnou, epickou hru.

Indie vře globálními ambicemi. Ale za luxusními hotely kolem Bombajského letiště leží provizorní slum, plný lidí s vlastními plány. Zehrunisa a její syn Abdul mají v úmyslu zrecyklovat dost odpadu na to, aby si mohli zaplatit pořádný dům. Nedorostlý dvanáctiletý Sunil chce jíst, dokud nebude tak vysoký jako zloděj Kalu. Aša by ráda vykradla vládní fond proti chudobě, aby se mohla stát „prvotřídní osobou“, zatímco její dcera Mandžu je rozhodnutá stát se první ženou ze slumu s akademickým titulem. Jenže jejich plány jsou křehké. Světová krize ohrožuje i obchodování s odpadky a jiná obyvatelka slumu brzy vyřkne obvinění, které zničí ji samotnou a otřese celou chudinskou čtvrtí.

Režie se chopil nový umělecký ředitel NT Rufus Norris (muzikál London Road, film Rozbitý svět). V hlavní roli se ukáže známá britská herečka indického původu Meery Syal (Sólokapr od Woodyho Allena, komedie Goodness Gracious Me pro BBC, Rafta Rafta pro National Theatre).

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.