Láska vážně škodí zdraví 0+

(El amor perjudica seriamente la salud), Manuel Gómez Pereira, E 1996, španělsky / české a anglické titulky, 118 min

Ztřeštěná komedie založená na milostném příběhu se odehrává prostřednictvím částečných návratů do minulosti, které jsou konfrontovány se současností. Diana na gala večeru, pořádaném u příležitosti návštěvy španělského krále v Paříži, potká Santiho - svou dávnou lásku. To jí přenese do roku 1965, kdy měli The Beatles koncert v Madridu, a kdy to všechno začalo. Oba milenci se kdysi museli vzdát jeden druhého, až je nakonec opět svedla dohromady jejich zaměstnání a oni si uvědomí, že vzájemná náklonnost trvá.

Režisér Manuel Gómez Pereira je specialista na odlehčené komedie kopírující všechna klišé, která si asi se španělským humorem spojujeme. Už názvy jeho nejznámějších filmů jsou velmi výmluvné: Proč tomu říkají láska, když je to sex? (1992), Mezi nohama (1999) nebo Z úst do úst (1995). Láska vážně škodí zdraví je jeho pátý film a zároveň nejambicióznější projekt. Zpětně můžeme konstatovat, že tím u něj vyvrcholilo období sexuálně laděných komedií a následující Mezi nohama už inklinovalo více k černému humoru. Ana Belén v případě Láska vážně škodí zdraví hraje Dianu v současnosti a Penelope Cruz její mladší variantu v retrospektivních scénách. Gómez Pereira se v zápletce zaměřuje na rozvíjení humorných situací vycházejících z ironického náhledu na banální partnerská nedorozumění. Co je ale vytrhává z jejich všednosti, je kontext, v němž se hlavní hrdinové pohybují. Ať už je to koncert The Beatles, návštěva španělského královského páru nebo jejich profese – Santi je členem královské ochranky a Diana pracuje pro prestižní dámský časopis. Ačkoliv jde o běžný komerční snímek, je zajímavý z hlediska vývoje španělského filmu. Gómez Pereira patří svými filmy mezi divácky nejúspěšnější režiséry a také tento film měl v roce premiéry vysokou návštěvnost - přes milión diváků. Rozpočty jeho filmů mu pak umožňovaly formálně se přiblížit americkým vzorům, z nichž evidentně čerpá. V tomto případě mohl použít nejmodernější digitální triky, takže hlavní hrdinka se může setkat osobně se členy slavné britské skupiny, ve filmu vystupuje papež nebo Frankova manželka.

Una comedia alocada basada en una historia de amor se desarrolla a través de retornos parciales al pasado que se enfrentan con el presente. Diana, en una cena de gala celebrada con motivo de la visita del Rey de España a París, se encuentra con Santi, su gran amor. El encuentro la traslada a 1965 al concierto de los Beatles en Madrid, donde comenzó todo. Ambos amantes tuvieron que renunciar el uno al otro hasta que finalmente el trabajo les volvió a unir, y se dieron cuenta de que el afecto mutuo persistía.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.