Mark 0+

Mike Hoolboom, CDN 2009, anglicky / české titulky, 70 min

Významný kanadský autor experimentálních filmů a spisovatel Mike Hoolboom bude v české premiéře promítat svůj poslední snímek Mark – elegický portrét svého přítele a spolupracovníka Marka Karbusického, který v roce 2007 spáchal sebevraždu. Film Mark neokázalým způsobem spojuje fotografické momentky z dětství, found footage a rozhovory s přáteli Marka Karbusického a jeho rodinou a jeho dlouhodobou partnerkou, transsexuální performerkou Mirha-Soleil Ross. Snímek mapuje obrysy života „v pozadí“ a objevuje stopy, které Mark zanechal v komunitě kolem sebe.

Kurátor Mark Webber uvádí, že...\"jen málo filmařů používá cizí záběry takto emotivním způsobem... Hoolboomův poslední snímek hluboce sympatizuje s údělem člověka a rozechvívá naše srdce.\"

Mike Hoolboom natočil mezinárodně úspěšné snímky jako Imitace života (2002), Veřejné osvětlení (2004) nebo Fascinace (2007), které byly oceněny na festivalech v Torontu, Locarnu či Oberhausenu. Jeho filmy byly promítány na více než 400 festivalech a získaly na 30 ocenění. Mike Hoolboom obdržel dvě ceny za celoživotní dílo, první od jeho domovského města Toronto, druhou od festivalu Mediawave v Maďarsku.

Vedle vlastní filmové tvorby se Mike Hoolboom věnuje i institucionální podpoře experimentální kinematografie. Věnuje se publikační činnosti, vydal několik e-knih, zaměřených na experimentální film (např. o Deirdre Logueové, Dani Leventhalové nebo Miku Cartmellovi) a je autorem několika významných knižních interview. Jeho kniha rozhovorů s Jeanem Perretem byla představena na MFDF Jihlava 2009.

Od roku 2004 pracuje na webovém projektu Fringe Online, který zpřístupňuje archív více než 40 kanadských video umělců a filmařů. Projekt v současnosti obsahuje stovky stránek přepisů, recenzí, rozhovorů a dialogových listin a představuje největší publikační projekt v oblasti kanadského multimediálního undergroundu.

Večer za osobní účasti režiséra Mikea Hoolbooma! Po projekci bude následovat debata tlumočená do češtiny. Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.