Médeia | NT Live 0+

(Medea | NT Live), Carrie Cracknel, GB 2014, anglicky / české titulky, 100 min
Médeia | NT Live

Helen McCrory (Poslední z Haussmanů) se vrací na jeviště britského Národního divadla v hlavní roli Eurípidovy působivé antické tragédie, v nové verzi od Bena Powera a v režii Carrie Cracknell. Medeia je manželka a matka. Pro svého milého Iásóna utekla z domova a v exilu mu porodila dva syny. Ovšem když Iásón svou rodinu opustí, aby začal nový život, Medeia čelí vyhnanství a odloučení od dětí. Zahnaná do rohu, vyprosí si jeden poslední den svobody. To je dost času na to, aby vykonala svou děsivou pomstu a zničila vše, co jí bylo drahé.

Helen McCrory
Rodačka z Londýna se objevila ve filmech Královna (v roli Cherie Blair), v sérii o Harry Potterovi (jako matka Draca Malfoye), ve snímku Hugo a jeho velký příběh (jako manželka Georgese Meliese) nebo v poslední bondovce Skyfall. Na divadle získala nominaci na cenu Olivier za roli Rosalindy v Shakespearově komedii Jak se vám líbí. Na jevišti Národního divadla se objevila v tragikomedii Poslední z Haussmanů, přenášené v cyklu NT Live v říjnu 2012. Jejím manželem je herec Damian Lewis.

Ben Power
Dvaatřicetiletý britský dramaturg a dramatik, absolvent univerzity v Cambridge, pracuje pro Národní divadlo od roku 2010. Loni byl pověřen sestavením programu nového dočasného prostoru NT The Shed, v němž se nyní hrají nové hry překračující zavedené žánry a formy. Jako dramaturg se podílel na hře Mizející číslo společnosti Complicite, vysílané v NT Live v říjnu 2010. Jako dramatika ho víc než vymýšlení zcela nových her zajímá převypravování známých příběhů.

Eurípidés
Dramatik, básník a filozof ze starého Řecka zpracovával příběhy z mýtů s důrazem na psychologii postav, především ženských hrdinek. Jeho inovativní hry často kritizovaly dobové problémy v Aténách (žil v 5. století př. n. l.). Z jeho 92 her se dochovalo jen 18 tragédií, které ovlivnily i moderní drama. Nejznámější je právě Medeia.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.