Němé filmy s živou hudbou Tomáše Vtípila 0+

77 min
Němé filmy s živou hudbou Tomáše Vtípila

Vstupenky k prodeji zde.

Velký hudební večer věnovaný němým filmovým raritám Bílý ráj a Byl první máj, které na MUNIFESTO uvádíme díky spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA). Hudbu k oběma filmům složil progresivní skladatel a hudebník Tomáš Vtípil.

Lamačův film Bílý ráj (1924), který NFA rekonstruoval v roce 2016, byl s živě provedenou Vtípilovou hudbou uveden v loňském roce na MFF Karlovy Vary, v Barbican Centre v Londýně a dvakrát v Praze. V Brně bude uveden poprvé, a co hlavně – na MUNIFESTO hudební doprovod Vtípil neobstará sám, nýbrž s výrazně rozšířenou sestavou. Ke spolupráci přímo pro tento večer přizval další ostřílené hudebníky: jazzového pianistu Vojtěcha Procházku (Vertigo), houslistu Národního divadla Brno Lukáše Mika, sopranistku Janu Vondrů (Opera Diversa), violoncellistku Evu Rohleder a bubeníka Jonáše Kucharského, který jako kurátor NFA spojení Bílého ráje s Vtípilovou hudbou inicioval. 

Jako předfilm bude uveden snímek Byl první máj, který vznikl ve stejném roce jako Masarykova univerzita, tedy 1919. Hudbu k této krátké melodramatické hříčce Vtípil složil exkluzivně přímo pro MUNIFESTO a provede ji sólo.

Tomáš Vtípil (1981) vystudoval na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU. Je skladatel, hudebník a performer, kterého nelze postihnout jednoznačnou žánrovou nálepkou. Ve své tvorbě svobodně skáče mezi hudbou elektronickou a akustickou, sám sebe přitom nazývá výrobcem hluku. Skládá scénickou i filmovou hudbu – za tu k filmu Pouta byl nominován na Českého lva. Opakovaně spolupracoval např. s Filharmonií Brno či Národním divadlem Brno. Hrál a skládal též v legendární undergroundové skupině DG 307, znám je též jako houslista a zpěvák ve skupině Urband.

Bílý ráj (1924, Karel Lamač, 67 min.)
Bílý ráj je dílem jednoho z nejvýraznějších filmařů počátků československé kinematografie Karla Lamače. Příběh i řemeslné zpracování snímku ukazují poučenost americkou kinematografií. Hlavní hrdinkou je sirota Nina, do jejíhož života zasáhne uprchlý vězeň, který chce naposledy navštívit umírající matku. Film natočený se skromným rozpočtem se dočkal příznivého přijetí u českých i zahraničních diváků. Kromě Karla Lamače se na filmu podílely další dvě významné osobnosti českého filmu – Gustav Machatý a Martin Frič. NFA film rekonstruoval v roce 2016.

Byl první máj (1919, Thea Červenková, 10 min.)
Jeden z nejstarších dochovaných filmů průkopnice české filmové režie. Thea Červenková natočila krátkou romantickou komedii podle vlastního námětu a scénáře. Jednoduchá zápletka je založena na snu mladého básníka (v podání pozdějšího režiséra Svatopluka Innemanna), v němž mu jeho snoubenka krátce před svatbou uteče s vypočítavým svůdníkem (ztvárněným oblíbeným lidovým bavičem Josefem Švábem Malostranským). Natáčení probíhalo na jaře 1919 v pražských exteriérech Seminářské zahrady a Kolovratského paláce.  

Filmy představí filmový analytik z Filozofické fakulty MU Radomír D. Kokeš.

Akce se koná v rámci Brněnské muzejní noci.

Po projekci následuje afterparty  DJ Floex.

Událost na Facebooku.

 Munifesto – Filmový festival k 100. výročí Masarykovy univerzity.
www.munifesto.cz

 

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.