New Rotterdam Jazz Orchestra & Anton Goudsmit (NL) & Live Foyn Friis Quintet (NO/CZ) & Jaromír Honzák Quintet (CZ) 0+

180 min
New Rotterdam Jazz Orchestra & Anton Goudsmit (NL) & Live Foyn Friis Quintet (NO/CZ) & Jaromír Honzák Quintet (CZ)

Jaromír Honzák Quintet (CZ)

Kvintet nejvýznamnějšího českého jazzového basisty, který nepřestává hledat nové hudební výzvy a cesty.

Jaromír Honzák – kontrabas, baskytara

Marcel Bárta – saxofony, klarinet

David Dorůžka – kytara

Vítek Kříšťan – piano

Roman Vícha – bicí

 

Jaromír Honzák je nejvýznamnějším českým jazzovým basistou už od 80. let. Na poličce má nejvíc žánrových Andělů v kategorii nejlepší jazzové album roku za tři svá autorská alba. Žánr přesahuje dlouholetým členstvím v kapele Bratři Ebenové, v experimentujících skupinách Face Of The Bass a Sato San-To nebo spoluprací s Ivou Bittovou. V osobnosti Jaromíra Honzáka si ruku podává talent hráčský a skladatelský společně s dobrým čichem na spolupracovníky, které zve do svých projektů jak z domácí scény, tak ze zahraniční (např. Chris Cheek, Piotr Baron, Michal Tokaj). Jeho zatím poslední autorské album Uncertainty sklidilo nadšené recenze a skladby z něj tvoří páteř repertoáru jeho současného kvintetu, ve kterém se Honzák obklopil výraznými osobnostmi současného tuzemského jazzu: mladým a progresivním pianistou Vítem Křišťanem, českým mistrem groovu bubeníkem Romanem Víchou, renomovaným kytaristou Davidem Dorůžkou a vynikajícím saxofonistou Marcelem Bártou. Hudba Honzákova kvintetu se vyznačuje společně sdíleným smyslem pro specifický nadžánrový hudební jazyk, je komorní, atmosférická a současně nabitá silnou vnitřní dynamikou a energií. 

Live Foyn Friis Quintet (NO/CZ)

Hvězda skandinávského jazzového vokálu 21. století a miláček hudebních kritiků – mladá norská zpěvačka Live F. Friis s mezinárodním kvartetem.

Live Foyn Friis (NO) – zpěv

Stian Swensson (NO) – el. kytara

Luboš Soukup (CZ) – saxofony

Rastislav Uhrík (SK) – kontrabas

Martin Novák (CZ) – bicí

Nadšení hudebních kritiků nad tvorbou mladé norské zpěvačky a skladatelky Live Foyn Friis nebere konce – bývá označována za skandinávskou jazzovou superstar 21.století a nad její hlasovým projevem se hudební publicisté vyjadřují výhradně v superlativech. Její debutové album Joy Visible bylo nominováno v roce 2012 na nejlepší dánské vokální jazzové album a Live F. Friis byla jmenována nejlepší dánskou jazzovou zpěvačkou roku. Později získala ocenění „Nejlepší mladý jazzový skladatel roku“ a „Nová hvězda dánského jazzu“. V její důmyslně komponované hudbě se originálně mísí jazzové prvky s elektronikou, rockem a indie popem. Neobyčejně autentický vokální projev Live F. Friis disponuje mimořádnou škálou poloh a barev. Dokáže být snově křehký a uhrančivě naléhavý, křišťálově čistý i zemitě syrový, rozverně hravý i ostrý jako laser. Během své kariéry vystupovala na řadě festivalů v Evropě, USA, Jižní Americe i Africe a zazpívala si například s Bobbym McFerrinem, bubeníkem Brianem Bladem nebo basistou Thomasem Morganem. Kvartet, který Live Friis v ČR doprovází tvoří vynikající norský jazzový kytarista Stian Swensson a přední čeští a slovenští jazzmani: basista Rasťo Uhrík (Vertigo, Lenka Dusilová), bubeník Martin Novák (Lanugo, Lenka Dusilová) a v Dánsku žijící saxofonista Luboš Soukup (Points, Concept Art Orchestra).

New Rotterdam Jazz Orchestra & Anton Goudsmit (NL)

Česká premiéra dvanáctičlenného nizozemského bigbandu v čele s virtuózním jazzovým kytaristou Antonem Goudsmitem. Jeden z vrcholů programu letošního JGTT.

Anton Goudsmit – el. kytara

Bart Wirtz – flétna, altsaxofon

Cyrille Oswald – flétna, tenorsaxofon

Tini Thomsen – basklarinet, barytonsaxofon

Miguel Boelens – tenor saxofon, barytonsaxofon

Jan van Duikeren – trubka

Rob van de Wouw – trubka

Louk Boudesteijn – trombón

Romain Bly – lesní roh

Frans Cornelissen – tuba

Johan Plomp – kontrabas

Mark Schilders – bicí

Nizozemský New Rotterdam Jazz Orchestra je skvělým příkladem toho, jak současně, originálně, autenticky a uvolněně může moderní jazzový bigband znít. Sdružuje kreativní nizozemské hudebníky, z nichž každý je výraznou hudební individualitou, která přináší do společného hraní invenci a entuziasmus pro hledání vlastního hudebního jazyka. Hudba septetu se nenechává spoutat konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť hrát jazz bez špetky akademismu. Vyzařuje z ní vitální energie, autorská invence, muzikantská suverenita a čirá radost ze hry. Spojení NRJO s fenomenálním jazzovým kytaristou Antonem Goudsmitem přinese zážitek, který osloví příznivce všech spekter moderního jazzu.

 

Kytarista Anton Goudsmit je nejvýraznějším nizozemským jazzovým kytaristou současnosti. Jeho hra je technicky brilantní a stylově všestranná, přitom jí však neschází živočišný náboj a rocková hutnost. Goudsmit je lídrem a kytaristou dvou progresivních jazzových formací The Ploctones a New Cool Collective. V roce 2010 obdržel prestižní VPRO/Boy Edgar Prize jako jazzová osobnost roku. Album New Rotterdam Jazz Orchestra Meets Anton Goudsmit z loňského roku získalo skvělá hodnocení a bylo nominováno na Edison Jazz Award.

 Vstupenky za 247 - 290 Kč

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.