Nilsson & Simonsson 0+

Various, Various 2000, původní znění / české titulky, 78 min

Švédsko dnes patří v oblasti krátkého filmu k nejvýše ceněným zemím. Z početné produkce, čítající ročně několik desítek znamenitých titulů, vyčnívá tvůrčí dvojice Johannes Stjärne Nilsson a Ola Simonsson. Od roku 1990 natáčejí společně krátké filmy, jak hrané tak dokumentární. Některé z nich zná celý svět. Ten nejznámější, Skladba pro jeden byt a šest bubeníků, se hrál na několika desítkách mezinárodních festivalů, ze kterých si odnesl přes třicet cen. Tito dva muži ovšem nejsou žádní Bergmanové současného švédského filmu, spíš by se dalo říct, že kráčejí v šlépějích jiného osobitého krajana, Roye Andersona. I jejich filmy jsou plné černého humoru, vysoké míry stylizace a nevídané preciznosti, se kterou jsou – stejně jako švédská kuličková ložiska – zpracovány. Co se týče témat, uvidíte v nich poněkud netypické Švédsko: plné odcizených kanceláří a lidí provádějících nesmyslné, opakující se činnosti… Oba tvůrci si berou na mušku grotesknost byrokracie, absurditu moderního světa a mechaničnost současného života.

Bakom mahognybordet (Pan nikdo / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko /1996 / 8min. )
Pondělí ráno. Henry dorazí do úřadu jako obvykle. Jako vždy si nejdřív dá cigaretu a šálek černé kávy. Když se ovšem natáhne po šálku, zjistí, že nemá ruku. Henry si uvědomí, že pomalu mizí; část po části.

Sverige (Švédsko / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko/ 2000 / 8min.)
a jižním pobřeží Švédska hledí muž na moře. Pak vytáhne kompas a najde sever. Začne utíkat. O tři dny později dosáhne svého cíle, kterým je Treriksröset, konec Švédska.

Herr Pendel (Pan Pendel / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko / 1999 / 5min.)
Pan Pendel, pravý gentleman, kráčí k vlakovému nádraží. Dorazí se slušným předstihem, koupí si lístek a vydá se na nástupiště, aby čekal na příjezd vlaku. Pan Pendel ještě netuší, že i dnes ráno mu vlak ujede. Tři pětiminutové části dvanáctidílného seriálu.

Du var där med din polare Frank (Byl jsi tam s kamarádem Frankem / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko / 2004 / 10min.)
Časopis pro teenagery z roku 1980. V rubrice HLEDÁ SE je dopis od Annelie. Hledá Jörgena, kterého potkala na rockovém koncertu v Karlshamnu, kde byl se svým přítelem Frankem. Co se stalo s Jörgenem a Annelie?

Hotel Rienne (Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko / 2002 / 27min.)
Den Henryho Dahlberga začíná jako každý jiný. Dorazí včas do práce a přivolá si výtah. Velmi brzy ovšem zjistí, že něco není v pořádku. Henry se začne obávat nejhoršího: jeho lineární čas se zbortil. Teď je nucen prožívat epizody ze svého pracovního dne ve špatném pořadí…

Music For One Apartment and Six Drummers (Skladba pro jeden byt a šest bubeníků / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko / 2001 / 10min.)
Šest bubeníků se účastní dobře naplánovaného hudebního útoku na předměstí. Když starší manželský pár opustí svůj byt, zaberou ho bubeníci…

Spättans väg (Cesta platýse / Johannes Stjärne Nilsson - Ola Simonsson / Švédsko / 2005 / 10min.)
Cesta platýse začíná v Severním moři a pokračuje i po jeho smrti.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.