Paměti padlého anděla 0+

(Memorias del ángel caído), Fernando Cámara, David Alonso, 1998, španělsky s anglickými a českými titulky, 89 min
Paměti padlého anděla

Čestný Goya: José Luis López Vázquez v roli Antonia

V jedné starobylé farnosti začnou po požití hostie umírat věřící. Zdá se, že byli otráveni jakýmsi novým, velmi neobvyklým druhem drogy. Události navíc provází zvláštní úkaz, který by mohl paradoxně být božím zázrakem. Krátce poté začnou podivnými vidinami trpět i kněží. Policie se sice pustí do vyšetřování, ale další události celou situaci komplikují. Mrtví se vrací k životu a kolem celého kostela se začnou dít ještě podivnější věci…

I na španělské poměry jde o poněkud neobvyklý horor, který se řadí ke snímkům pokoušejícím se o reflexi náboženství a vztahu k němu. Setkáme se zde se satanistickým příběhem, i když jeho pojetí není zcela obvyklé.

Filmy s náboženskou tematikou jsou ve Španělsku velmi časté, nicméně v případě Vzpomínek padlého anděla jde především o ukázku renesance španělského hororu v devadesátých letech minulého století. Čestným Goyou zde byl oceněn herec José López Vázquez, kterého jsme mohli vidět ve filmech známých režisérů, jakými jsou Carlos Saura, Luis García Berlanga nebo Mario Camus.

En una parroquia antigua empiezan a morir personas tras comulgar, probablemente a consecuencia de la ingestión de una droga desconocida. Aparte de ello se produce un fenómeno singular –podría tratarse de milagro– y los sacerdotes comienzan a sufrir visiones extrañas. La policía inicia la investigación, pero los acontecimientos se complican. Los cadáveres de los comulgantes vuelven a la vida y en torno a la iglesia empiezan a suceder cosas todavía más raras...

 

Este insólito horror forma parte de películas de reflexión acerca de la religión y, en un principio, cuenta una historia satanista desde una perspectiva poco acostumbrada. Es evidente que “Memorias del ángel caído” es más bien un ejemplo del renacimiento del horror español en los años 90 que una película sobre temática religiosa.

José López Vázquez, el protagonista de la película, es conocido por su colaboración con famosos directores del cine español, como Carlos Saura, Luis García Berlanga o Mario Camus, y fue galardonado con el Premio Goya de Honor.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.