Panorama 2 0+

Various, Various 2000, původní znění / české titulky, 107 min

Ke každé filmové přehlídce, která chce svým divákům umožnit utvořit si představu o tom, jak vypadá současná kinematografie, neodmyslitelně patří také sekce, jež je průvodcem filmy oceněnými na významných festivalech celého světa. Počet získaných cen zcela jistě není spolehlivým měřítkem kvality; úspěch filmu na festivalech však určitě přinejmenším mnohé napovídá jednak o schopnostech jeho tvůrců, jednak o politice a vkusu festivalového světa. V titulcích filmů této sekce si tak nejspíš přečtete i pár jmen, s nimiž se už možná zanedlouho setkáte v katalozích festivalů filmů celovečerních nebo přímo v kině. A protože se obzory světové krátkometrážní kinematografie objevují v Praze poprvé, bude letošní panorama trochu širší než rozhlédnutí po letošních festivalech: představíme vám výběr z úspěšných filmů posledních čtyř let.

In the Morning (Za úsvitu / Danielle Lurie / USA / 2004 / 10min.) Rodina znásilněné turecké dívky musí podle tradice očistit své jméno. Tento úkol vloží otec patnáctileté Deryi spolu s pistolí do rukou jejímu třináctiletému bratrovi Baranovi. Film Za úsvitu je založen na skutečné události a svou premiéru měl na festivalu v Sundance.

Infierno Grande (Velké peklo / Venditti - Hofman / Argentina / 2004 / 18min.)
„Lisandro zemřel, ten co si měl vzít Luciu...“, opakuje si stále pro sebe chlapec, běžící rozpálenou ulicí malého města kdesi na argentinském venkově. Divoký a vášnivý film, který se ze všeho nejvíc podobá blouznění v horečce.

Natan (Jonas Bergergård - Jonas Holmström / Švédsko / 2003 / 12min.)
Natan je první den v nové práci. Pro stánek s hamburgery je ale očividně použitelný jen málo, takže vyhazov není ani otázkou času. Špatné svědomí jeho šéfa nastartuje pro všechny zúčastněné jedno neobvyklé odpoledne, které toho moc nezmění, ale hodně znamená. Velká cena v Clermont-Ferrand 2004.

Yu Ming Is Ainm Dom (Jmenuji se Yu Ming / Daniel O´Hara / Irsko / 2003 / 13min.)
Yu Ming by se rád vymanil z mdlého života prodavače v malém obchůdku kdesi v Číně. Namátkou roztočený glóbus mu vybere Irsko jako cíl. Příručky jej informují, že oficiálním jazykem Irska je irská galština, a tak se Yu Ming naučí obstojně galsky a vyrazí za lepší budoucností.

“M” („M“ / Everardo Gout / Mexico / 2004 / 7min.)
M trénuje celý život box. Navenek je to krásná dívka, její fantazie je ale zabydlena přízraky démonů a andělů, kteří spolu svádějí věčný boj. „M“ je divokou kombinací Mexika, komiksu a manga animace.

Field (Pole / Duane Hopkins / Velká Británie / 2001 / 10min.)
Neděle na venkově, tři poflakující se kluci. Náhodou dojde ke strašné nehodě. Druhý den ve škole se všichni chovají jako obvykle, jako by se nic nestalo.

J´attendrai le suivant... (Počkám na další(ho) / Philippe Orreindy / Francie / 2002 / 5min.) Metro, 18:36. „Dámy a pánové, omlouvám se, že vás obtěžuji... Nebojte se, nebudu po vás žádat peníze... Hledám ženu mezi osmnácti a pětapadesáti, která má také problém seznámit se s někým obvyklým způsobem...“

Korytarz (Chodba / Anna Jadowska / Polsko / 2004 / 32min.)
Horká srpnová noc, v celém domě neteče voda. Bydlí tu Margerita se synem, Ala s kocourem a strýčkem a na konci chodby má ateliér malíř. Margerita chce strávit noc s malířem, Ala jí má pohlídat syna a z oken protějšího domu pozorují Margaretin byt Alin chlapec s kamarádem. Ráno nikdo neví, co se vlastně stalo...

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.