Peter Brötzmann / Swell / Nilssen-Love (DE/US/NO) & E Converso + Kvintesence Quartet (CZ) 0+

120 min
Peter Brötzmann / Swell / Nilssen-Love (DE/US/NO) & E Converso + Kvintesence Quartet (CZ)

Brötzmann / Swell / Nilssen-Love (DE/US/NO)

Živoucí legenda světového freejazzu a improvizované hudby, německý saxofonista Peter Brötzmann v triu s norským bubeníkem Paalem Nilssenem a americkým trombónistou Stevem Swellem. 

Peter Brötzmann (DE) – saxofony, klarinet
Steve Swell (US) – trombón
Paal Nilssen-Love (NO) – bicí

Legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improscény, letos pětasedmdesátiletý německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann, vystoupí exkluzivně na festivalu Jazz goes to town. Jedná se o jeho druhé vystoupení v ČR. První se odehrálo v Praze před 11 lety. Brötzmann, který vystudoval malbu, začal svou hudební kariéru koncem 50. let hraním v dixielandových kapelách, ale už v polovině 60. let aktivně spoluvytvářel evropskou freejazzovou scénu. V roce 1968 natočil kultovní album Machine Gun, dodnes považované ze jedno z nejpozoruhodnější album freejazu vůbec a za evropskou odpověď na „Novou jazzovou vlnu" z USA. Jako hráč na téměř všechny typy saxofonů a klarinetů si Brötzmann získal renomé díky své rychlé a převážně brutální powerjazzové hře. Posunul tak americký vliv free jazzu k silovému, eruptivně energickému hraní, které oslovuje i publikum punku, noisu a „nadstylových“ experimentů.  Francouzský filmař Bernard Josse, který o Brötzmannovi natočil dokument, o něm říká: „Ve filmu vyvstává jedna základní otázka. Jak si může hudebník padesát let vytvářet tak silnou energii? Co ji udržuje?... Peter je pořád ve stavu hledání, nacházení, proměny… Nikdy není sám se sebou spokojený, pořád zkouší nové cesty.“ 

Peter Brötzmann za svou 55-ti letou kariéru hrál téměř se všemi podstatnými hudebníky jazzové avantgardy a experimentální hudby (Cecil Taylor, Don Cherry, John Zorn, Anthony Braxton, Bill Laswell, Han Bennink, Evan Parker,  Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Derek Bailey, Hamid Drake a další). Jeho diskografie obsahuje víc než 100 titulů. Osvědčil se i jako mimořádně schopný kapelník a organizátor. Za všechny jeho projekty jmenujme alespoň avantgardní bigband Brötzmann Chicago Tentet a kultovní power-free-jazz-rockovou skupinu Last Exit, která svým způsobem předznamenala Painkiller nebo Naked City Johna Zorna. Brötzmannovi spoluhráči jsou respektovanými jmény (nejen) současné jazzové avantgardy: americký trombonista Steve Swell je velmi zkušeným hráčem, který působil v klasických jazzových bigbandech (např. Lionel Hampton, Buddy Rich) a v celé řadě dalších kapel od moderního jazzu po freejazz a avantgardu. Mezi jmény, se kterými spolupracoval jsou takové veličiny jako John Zorn, Anthony Braxton, Joey Baron nebo Cecile Taylor. Bubeník Paal Nilssen-Love je momentálně asi největší bubenická hvězda skandinávské jazzové scény. Jeho hra je charakteristická obrovským nasazením a tvůrčí nespoutaností. Vedle působení ve vlastních skupinách Scorch Trio, The Thing, Atomic nebo Large Unit si ho na své nahrávky a turné zvou i takové veličiny, jako jsou Pat Metheny nebo Nils Petter Molvar.

E Converso + Kvintesence Quartet (CZ)

Unikátní komponovaně-improvizační suita Michala Wróblewského Workohology pro dva kvartety: smyčcový Kvintesence a jazzový E Converso.
 
Michal Wróblewski – saxofony, klarinet
Jan Pisklák – el. kytara, elektronika
Vladimír Micenko – kontrabas
Jan Chalupa – bicí
Vladan Malinjak – housle
Milan Jakeš – housle
Ilia Chernoklinov – viola
Šimon Marek – violoncello
 
Nápad spojení kapely E Converso a smyčcového kvartetu Kvintesence vznikl již v roce 2013. Jeho uskutečnění se konečně podařilo naplánovat pro letošní rok. Hudební dílo M. Wroblewského nazvané Workohology, které soubor předvede na festivalu Jazz Goes To Town, tvoří z části skladby tradičně notované, částečně jde ale o řízenou improvizaci na základě speciálních pokynů, znamení a programů. Nejedná se tedy o vystoupení kapely E Converso posílené o přidanou hodnotu smyčcového kvartetu jak jsme tomu většinou u podobných projektů v jazzu zvyklí. Půjde o naprosto jedinečnou spolupráci osmi hudebníků, jejichž interakce bude prostupovat oběma tělesy navzájem. 
Kvintesence Quartet se zrodil počátkem roku 2013 v Praze. Hudba kvartetu čerpá inspiraci napříč žánrovým spektrem a nenechá se svazovat jeho ustálenou klasickou podobou. Současný repertoár tvoří autorské kompozice jednotlivých členů a také skladby současných autorů, mnohdy komponované přímo pro Kvintesence Quartet.

E Converso vznikl v roce 2011 a spojili v něm síly čtyři talentovaní hudebníci nastupující generace, kteří se setkali na Katedře jazzové interpretace brněnské JAMU. Jedná se o žánrově otevřenou formaci, propojující vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace. E Converso pracuje s náladou, náhodou a emocemi tak, že její nekonvenční formálně plastické kompozice mohou zaznít a také zaznívají každý večer úplně jinak. 

Vstupenky za 213 - 250 Kč

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.