Počátek a lev 0+

Ondřej Vavrečka, CZ 2009, česká verze, 124 min
Počátek a lev

Počátek a lev je experimentální dokumentární film o hledání počátku v zemi lva – v Česku. Scénářem k tomuto filmu je dvacet dva písmen hebrejské abecedy. Každé z nich představuje určitý obraz (například hlavu býka, dům, velblouda atd.). Tyto obrazy – ztvárněné různorodou skutečností naší země – se pak jeden po druhém ve filmu vynořují a vytvářejí „příběh“ filmu. Jelikož se film snímal v roce 2008, promítly se do něj též události „osmičkových“ roků: 1918, 1938, 1948, 1968. Jsou do filmu vloženy podle toho, jak v kalendáři následují jednotlivé měsíce těchto událostí: únor, srpen, září, říjen... Osa a poloosa.

Film začíná příletem k hoře Říp, kde praotec Čech naši zemi vyměřil. Vyměříme chrám na půdorysu dvaceti dvou kružnic, pak. postupujme po místech, kde se otisknul býk (a vůl), což je filmový pendant k prvnímu písmenu abecedy – alefu. Přes den armády ve vojenském prostoru Bahna, Vyšehrad mírnou oklikou, Šárku – skálu dívčích válek, vršek Erš, kde je podle legendy pohřben hrdina lucké války Tyr, na cestu do městyse Počátky, kde se pouštíme do hledání Počátku, a když nacházíme, myslíme na lidskou duši a hledáme střed světa fyzicky. V českém prostoru. Čech odjede na Karlštejn, pak Písecká brána a Václavské náměstí a ruiny Výstaviště a pohřebiště z 5. století v Praze-Zličíně. Uvaří se něco na zub, ani se to nesní a potom píseň...

Ve filmu účinkují: kabalista (Ladislav Moučka), astrofyzik (Jiří Grygar), biolog (Jiří Sádlo), teolog (Milan Balabán), metalurg, spisovatel (Otomar Dvořák), rybáři, umělkyně (Karolína Heřmánková), hasiči, starosta (Tomáš Chalupa), velbloudi, babičky, politický aktivista (Jan Šinágl), Holanďánci, Čech (Vladimír Čech), učitelka, komparatistka (Vendula Neumannová), antikvář (Lubomír Samek), archeolog (Jiří Vávra), vzduchoplavci, polyglot (Jaroslav Formánek), maminka, speleologové, lukostřelec (František Hegedüs), děkan (Michal Stehlík), guru (Tomáš Pfeifer), gurmán, kustodka a alter ego. A další.

Večer za osobní účasti autora filmu Ondřeje Vavrečky!

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.