Pomsti jen jedno z mých očí 0+

(Pour un seul de mes deux yeux), Avi Mograbi, ISR - FRA 2005, hebrejsky / anglické titulky / slovenský komentář, 100 min

V rámci právě probíhajícího projektu czechpoint (nod.roxy.cz) věnovanému politickému umění uvádíme film Avi Mograbiho Pomsti jen jedno z mých očí.

Osada Masada bývala opevněné město. Dobýt se dala stěží, ale pokud byl nepřítel v přesile a měl dostatek zásob k dlouhému obléhání, nezbývalo jejím obyvatelům než padnout v otevřeném boji, nebo se vzdát a stát se otroky. Když město napadli Římané, Elazar ben Jair navrhl jako řešení hromadnou sebevraždu a vypálení celého města, aby se nepřátelům nedostalo do rukou vůbec nic. Všech devět set šedesát obyvatel pevnosti s ním souhlasilo. Když byl Samson zrazen Dalilou a zajat Filištínskými, jeho poslední prosba k Bohu mu měla pomoci pomstít se všem svým věznitelům i za cenu, že společně s nimi zemře. Za druhé světové války poslal Bergen Bolsen dopis z koncentračního tábora, ve kterém obhajuje sebevraždu jako důstojnější akt než podstoupit věznění a mučení... O všech těchto příbězích se dnes učí izraelské děti ve školách a se svými učiteli navštěvují památná místa těchto událostí. Režisér snímku Avi Mograbi přidává k této části heroizované minulosti židovského národa pohled z druhé strany. Kousek od trosek Masady vyrostly nové hradby, nový plot i nové vězení vytvořené jako reakce na sebevražedné bombové atentáty Palestinců. Pásmo Gazy rozdělilo mnohé palestinské rodiny, a kdokoli se teď chce dostat na druhou stranu, ať už za prací nebo do školy, za příbuznými, nebo dokonce do nemocnice, čeká dlouhé hodiny u bran hlídaných armádou. A to vše v nejistotě, zda uspěje.

Ve spolupráci s iniciativou Tranzit (www.tranzit.org), kterou podporují Česká spořitelna a.s., Erste Bank Group, Slovenská spořitelna a.s.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.