Příběhy Lékařů bez hranic 0+

(Living In Emergency - Stories Of Doctors Without Borders), Mark Hopkins, USA 2008, anglicky / české titulky, 93 min

Vůbec poprvé ve své historii nechali Lékaři bez hranic filmovému štábu zcela volný přístup do svých projektů v terénu. Film „Living in Emergency: Příběhy Lékařů bez hranic“ sleduje příběhy čtyř lékařů ve válkou zmítaném Kongu a poválečné Libérii a způsob, jakým se vypořádávají s každodenními nástrahami práce v extrémních podmínkách. Dokument sleduje proměňující se zkušenost lékařů na misi od začátečníků až po ostřílené veterány – sleduje cestu, která formuje a přetváří jejich ideály, motivy i pohled na samotnou medicínu a svět humanitární pomoci.

Dvěma nováčky jsou šestadvacetiletý lékař z Austrálie, který je na svoji první misi vyslán do odlehlé liberijské buše, a americký chirurg z Tennessee snažící se vypořádat s neutuchajícím přívalem akutních případů ve zničeném hlavním městě Libérie Monrovii. Zkušenými terénními pracovníky jsou energická vedoucí mise, která se usilovně snaží povznášet morálku a udržet napětí mise pod kontrolou, a vyčerpaný veterán, který již viděl příliš mnoho utrpení a chce svou práci opustit.

Uprostřed chaosu musí každý z nich najít způsob, jak čelit výzvám práce na misi, obtížným rozhodnutím, která je třeba činit, i mezím vlastního idealismu.

Režisér filmu Mark Hopkins začal svoji filmovou kariéru jako asistent newyorského producenta Scotta Rudina, s nímž spolupracoval mj. na filmech „Truman Show“, „Andělin popel“, „Ospalá díra“ či „Drsnej Shaft“. Později založil nezávislou produkční společnost zaměřující se na tvorbu dokumentů. V roce 2001 začal spolupracovat s dokumentárním režisérem Georgem Butlerem, s nímž natočil několik filmů. Film „Living in Emergency” je Hopkinsův režisérský celovečerní debut.

Natáčení filmu probíhalo v období od července do září 2005 v Demokratické republice Kongo a Libérii. Libérie byla zničena 14 let trvající krutou občanskou válkou, na jejímž konci v roce 2003 zůstal zdravotnický systém v troskách. Lékaři bez hranic v Libérii poskytují potřebnou zdravotnickou pomoc od roku 1990. V Libérii natáčel štáb zejména v nemocnici Mamba Point v hlavním městě Monrovii a ve městě Foya na severu země. V Demokratické republice Kongo působí Lékaři bez hranic od roku 1981 a provozují zde nemocnice, mobilní kliniky, vedou očkovací kampaně, programy na léčbu cholery a pomáhají obětem sexuálního násilí. Natáčení probíhalo ve městech Beni a Kayna v provincii Severní Kivu sužované mnohaletým konfliktem.

Film „Living in Emergency” byl v roce 2009 nominován na výroční ceny americké Akademie filmového umění a věd v kategorii Nejlepší dokumentární film.

Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières jsou mezinárodní humanitární organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení, především v oblastech válečných konfliktů, epidemií, hladomorů či přírodních katastrof. Organizace byla založena ve Francii v roce 1971 skupinou lékařů a novinářů. V roce 1999 byla Lékařům bez hranic udělena Nobelova cena za mír. Dnes Lékaři bez hranic poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc ve více než 65 zemích světa s více než 2 500 mezinárodních a 23 000 místních spolupracovníků.

Po projekci bude následovat debata. Partnerem večera je sdružení Lékaři bez hranic.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.