Projekty decentralizované komunikace 0+

(Decentralized Communication Projects), Various, USA 2000, anglicky / simultánní překlad, 116 min

1. Mayday Realtime
David Corot a Curtis Radcliffe | 10 min | 1971
Mayday Realtime je autentický dokument o demonstraci proti válce ve Vietnamu, konající se 1. května roku 1971 ve Washingtonu D.C.. Jen minimálně sestřihaný snímek představuje běh událostí z pohledu účastníků v ulicích. Corotova kamera příznačně zachycuje neobvyklé a chaotické události bez jakéhokoli dodaného komentáře. Zůstávají pouze záběry vyjadřující naléhavost a zmatenost nečekaných událostí.

2. Peoples‘ Video Theater - Za práva žen, Za práva gayů, Mladí lordi, Akce rodilých Američanů
Ken Marsh | 28 min | 1971
Ken Marsh, zakladatel People's Video Theater napsal, že „lidé jsou informacemi; a media dokáží vyhovět jejich potřebám“. People's Video Theater používalo video jako společenskou sondu, typické bylo filmování Portapakem v ulicích New Yorku. Lidé, kteří se zúčastnili pouličního natáčení, byli následně pozváni do jejich „video kina“, aby zhlédli a prodiskutovali snímky, jejichž výhodou byla určitá bezprostřednost v klasickém filmu nemožná. People's Video Theater dokumentovalo historicky významné veřejné demonstrace emancipačních hnutí v letech 1970–1971.

3. Participation – Participace
Steina a Woody Vasulka | výňatek 6 min | 1969
Krátce poté, co v roce 1965 Steina a Woody Vasulka přijeli z Prahy do USA, začali dokumentovat Portapakem newyorské undergroundové divadlo a hudební scénu. Steina Vasulková později řekla, že umění natáčet dokumenty se naučila na těchto pověstných kontroverzních scénách “sexuální avantgardy”. Ukázky z filmu Participation zahrnují koncert anonymní rhythm & bluesové skupiny vedené mladým charismatickým zpěvákem, působivou světelnou projekci ve Fillmore East a scénu z travesty show.

4. First Transmission of ACTV - První vysílání ACTV
George Stoney | 8 min | 1972
Snímek dokumentuje první kabelové vysílání Austinské komunitní televize, při kterém si George Stoney a skupina studentů z Texaské univerzity přinesli své vlastní přehrávací zařízení na kopec u televizního vysílače, kde také byla umístěna anténa kabelové společnosti a odkud byl kabelovou sítí přijímán, zesilován a rozesílán vysílací signál. George Stoney, průkopník ve vytváření komunitních center, mimo jiné vypráví v tomto snímku o své zkušenosti s kabelovým vysíláním v Mexiku.

5. Festival vyprávění příběhů v Jonesboro: Kathryn Windham vypráví strašidelné příběhy (The Jumbo Light)
Broadside TV | 6 min | 1974
Videofilmy produkované kabelovou televizí Broadside, byly prvním regionálním vysíláním. Její filmy čerpaly z ústní tradice horského prostředí, prezentovaly místní historii a informovaly o tématech lokálního významu, o místní řemeslné tradici, historii místních odborů, o bouřích proti praktikám povrchové těžby, o hudbě porodnictví. Stěžejním bodem tohoto snímku se stalo vyprávění Kathryn Windham, známé autorky dětských knih a knihovnic z města Selma v Alabamě, o strašidelných dobrodružstvích nazvaných “The Jumbo Light” na festivalu vyprávění příběhů v Jonesboro v roce 1974.

6. The Politics of Intimacy - Politika intimity
Julie Gustafson | 10 min | 1974
Pozadí filmu The Politics of Intimacy připomíná šíření emancipačních skupin na konci 60. let a počátkem 70. let inspirovaných rodícím se feministickým hnutím. Julie Gustafson, která na začátku 70. let natáčela dokumenty o ženských otázkách, zaznamenala veřejnou debatu, pokoušející se o kolektivní a otevřené zrovnoprávnění osobních zkušeností žen. Ve filmu diskutuje doktor Sherfy, jeden z prvních lékařů, kteří psali o ženské sexualitě, s devíti ženami různého věku, různé sexuální preference, ekonomické a společenské pozice, o jejich sexuálních zkušenostech.

7. Attica Interview - Rozhovory v Attice
Portable Channel | 8 min | 1971
Centrum Portable Channel bylo založeno v Rochesteru ve státě New York v roce 1972 jako komunitní médiální a dokumentární centrum. Snímek Rozhovory v Attice byl natočen portapakem ve federálním vězení Attica v září 1971 během vzpoury vězňů. Po třídenním vyjednávání mezi vězni a vedením povolal guvernér Nelson Rockefeller Národní gardu. Během této akce bylo zabito 39 vězňů a rukojmích. Události v Attice přivedly pozornost celého národa k tvrdým podmínkám a politice panující v amerických věznicích.

8. Queen Mother Moore Speech at Greenhaven Prison - Proslov Queen Mother Moore ve vězení Greenhaven
Peoples‘ Communications Network | 60 min | 1973
Dva roky po bouřích v newyorské Attice byl zorganizován v Greenhavenu, federální věznici v Connecticutu, komunitní den. Skupina vězňů zvaná Think Tank, se spojila se členy afroamerické komunity vně vězeňských zdí, aby spolu bojovali proti rasismu a chudobě. Dokument zachycuje Queen Mother Moore přednášející o historii Afroameričanů, o prvních případech odporu na americkém Jihu. Film zdůrazňuje použití médií k dokumentování života jakékoli komunity a její vlastní historie.

9. Laughing Alligator - Smějící se aligátor
Juan Downey | 27 min | 1979
Osobní odysea zaznamenaná ve filmu The Laughing Alligator kombinuje metody antropologického výzkumu s deníkovým esejem, objektivní a subjektivní vizí. Juan Downey natočil tuto podmanivou sérii příběhů, v době, kdy žil se svou rodinou u kmene Yanomami ve Venezuele. Během natáčení mapuje pátrání po domorodé kulturní identitě. Ve filmu porovnává domorodé využívání přírodních drog k léčení s psychedelickými scénami z undergroundových scén v různých severoamerických velkoměstech.

uvádí: Denisa Kera

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.