První 0+

(Prvá), Zuzana Liová, Lenka Moravčíková Chovanec, Peter Kerekes, SK 2014, slovenská verze, 86 min
První

Výjimečné ženy, které se zapsaly do naší historie.
Cyklus PRVNÍ je sérií dokumentárních portrétů žen, které se jako "první" prosadily v různých oblastech života a měnily naši společnost k dnešnímu obrazu, ve kterém je žena samozřejmostí ve veřejné sféře. Cyklus je intimní vzpomínkou na osobnosti alternativních ženských dějin, které zůstaly vedle známých mužských hrdinech (Štúr, Štefánik či Dubček) téměř neviditelné.

Magda Husáková Lokvencová
Pilotní část s názvem PRVNÍ: Magda Husáková Lokvencová je věnována manželce Gustava Husáka, která se do dějin zapsala jako první divadelní režisérka. Režírovala díla Brechta i Majakovského, jako první spolupracovala s ženskou scénografkou a jako jedna z prvních žen si také vyzkoušela televizní režii. Film o výrazné, zralé a vzdělané osobnosti, která během svého krátkého - ani ne padesátiletého - života stihla získat několik prvenství, vznikl v režii Zuzany Liové.

Hana Gregorová
Tou první, která v české společnosti otevřeně pojmenovala pokořující situaci žen na přelomu 19. a 20. století a podnikala kroky vedoucí k jejich emancipaci - byla Hana Gregorová. Jedna z našich prvních feministek. Vymanila se ze svazujících poměrů maloměstské společnosti soudobého Martina a našla společnost mezi umělci a intelektuály nejen v první Československé republice ale iv mnoha evropských zemích. Svými četnými aktivitami ve veřejném životě obhajovala své ideály, mezi které kromě nastolení rovnosti žen patřily ochrana demokracie a zmírnění sociálních rozdílů.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.