Svatoplukovy kosti: Křehká identita, Ve stínu krále Svatopluka 0+

(Krehká identita, V tieni kráľa Svätopluka), Zuzana Piussi, Jakub Julény, SK, CZ 2012, slovenská verze, 124 min

SVATOPLUKOVY KOSTI

Večer s ceněnými politicko-spoločenskými dokumenty na téma slovenského turbonacionalismu přináší freak-show plnou pomatených vykladačů dějin a politiků zneužívajících národní mýty, kterou není radno zmeškat. Sporná historická postava “kráľ” Svätopluk hýbe Slovenskem a vábí psychotické blázny i vrcholové politiky. Po promítání filmů KŘEHKÁ IDENTITA a VE STÍNU KRÁLE  SVATOPLUKA bude následovat diskuze s tvůrci: Zuzanou Piussi a Jakubem Julénym o nebezpečí zneužívání národních dějin.

KŘEHKÁ IDENTITA, Krehká identita, r. Zuzana Piussi, SK, CZ, 2012, 70 min
Zuzana Piussi byla za svoji práci investigativní režisérky obviněna z několika trestných činů. Její dokument Krehká identita ukazuje proč. Neodbytně a se sžíravou ironií totiž sleduje národovecké slovenské hnutí a ukazuje nám, že nacionalistický patos je v zemích s pošramocenou kulturou sice směšný, ale rozhodně ne okrajový. Vydejme se tedy na pouť do kolébky civilizace, která je samozřejmě kolébkou slovenského národa…

VE STÍNU KRÁLE SVATOPLUKA, V tieni kráľa Svätopluka, r. Jakub Julény, SK, 2012, 54 min
Filmové svědectví o stavu slovenské společnosti a o jevech, které ji formují. V roce 2010 byla odhalena socha knížete Svatopluka. A v jejím stínu se v průběhu jednoho roku setkaly všechny druhy a formy slovenského nacionalismu. Od umírněného až po radikální podoby. Film je mozaikou hledající podrobnosti a souvislosti mezi jednotlivými druhy projevů národní hrdosti, nacionalismu a extrémismu. Jak se dá ideologicky zneužít historie a jak se dá ztratit v hledání slovenské identity na začátku třetího tisíciletí v době globalizace? 

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.