Tady to musí být 15+

(This Must Be the Place), Paolo Sorrentino, I 2011, anglicky / české titulky, 113 min

„Nikdy pro peníze. Vždy jen pro lásku. ”

Filmem Tady to musí být přináší známý italský režisér Paolo Sorrentino, oceňovaný doma i v zahraničí a oslavován diváky i filmovými kritiky, netradiční, vizuálně atraktivní road-movie drama o hledání vlastní identity a usmíření se se svou minulostí i se sebou samým.

Hlavní postavou příběhu je stárnoucí, ale kdysi velmi slavný rocker Cheyenne, který žije se svou dlouholetou partnerkou v obrovské prázdné vile v Dublinu, stále se obléká jako za starých dobrých časů a jeho jedinou přítelkyní je dospívající mladá dívka. Smrt jeho židovského otce, se kterým před 30 lety přerušil kontakt, ho přivede do New Yorku, kde se dozví o útrapách svého otce a rodiny v polské Osvětimi během druhé světové války, zejména z rukou bývalého důstojníka SS Aloise Müllera. Doposud znuděný a otrávený Cheyenne se rozhodne najít tohoto bývalého nacistu a válečného zločince, aby pomstil nepravosti spáchané na jeho otci. Na cestě napříč USA Cheyenne potkává různé lidi, kteří mu pomáhají smířit se s otcovou smrtí i se svým vlastním životem. Cesta za pomstou se pro Cheyenna mění na cestu vykoupení z jeho vlastní minulosti.

Snímek s přesvědčivým hereckým výkonem Seana Penna v hlavní roli a se skvělou hudbou Davida Byrnea, zakladatele americké avantgardní hudby 70. let, získal Cenu ekumenické poroty na MFF Cannes 2011, množství cen Davida di Donatella, udělovaných Italskou filmovou akademií, a v roce 2012 film získal od Národního sdružení italských novinářů (Sindacato Nazionale dei Giornalisti Cinematografici Italiani) cenu Zlatá stuha ve třech hlavních kategoriích včetně režie.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.