Tajemství oceánu 0+

(Deep Blue), Alastair Fothergill - Andy Byatt, VB - NĚM 2003, anglicky / české titulky, 83 min

Oceány zabírají více než sedmdesát procent zemského povrchu a žije v nich osmdesát procent živých tvorů. Neprozkoumáno člověkem zůstává přes devadesát procent vodních ploch.

Přírodopisný dokument Tajemství oceánu se ale víc než na strohá fakta zaměřuje na zobrazení bohatosti přírody prostřednictvím strhujících záběrů. Realizovali jej zkušení specialisté z BBC, v čele s režiséry Alastairem Fothergillem a Andym Byattem, kteří využili materiál z televizního seriálu Modrá planeta.

Ten vznikal pět let a jeho štáby pracovaly na dvou stech místech (od tropů po Antarktidu), z nichž pořídily sedm tisíc hodin záznamů, přičemž natáčely na břehu, ve vzduchu, na hladině i v temných hlubinách až čtyři a půl kilometru pod hladinou.

Ve dvaadvaceti kapitolách se tvůrci snaží naznačit bohatství života v oceánu, vylíčit boj o přežití různých živočišných druhů v často krutých podmínkách, zachytit obrazem oceány při klimatických změnách nebo ukázat neznámé či málo známé tvory v jejich přirozeném prostředí.

Šíři tématu odpovídá škála použitých výrazových prostředků od velkých celků až po makrodetaily, letecké záběry a časosběrné postupy i využití nejmodernější techniky (včetně hlubinné ponorky). Výraznou roli hraje opulentní hudba George Fentona.

(Petr Kubica - MFDF Jihlava)

Po projekci se uskuteční debata s novinářem a odborníkem na ochranu oceánů Markem Tominem. Partnerem večera je Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.