Teherán I 0+

various, IR 2011, persky / české a anglické titulky, 90 min
Teherán I

Dočkat se rána
Mark byl kdysi bohatý a úspěšný, měl rodinu a americké občanství. Dnes je zbídačeným narkomanem, který se potlouká po ulicích Teheránu jako bezdomovec, přespává po parcích a krade mince z charitativních sbírek. Dokument přináší drsný pohled na život zkrachovalce, jenž vypráví o svých úspěších i pádech, každodenní tristní realitě i aspektech drogové závislosti.

Tohle je Teherán
Íránská metropole není zrovna ideálním místem pro život sprejera. Mladí rebelové po nocích vytvářejí svá graffiti v ulicích města a doufají, že jejich díla na zdech vydrží alespoň chvíli, než budou zase zničena. Dokument přináší pohled na unikátní stránku teheránské umělecké scény, jíž jedni milují a podporují a druzí nenávidí a zatracují.

Teherán je hlavní město Íránu
Kamran Shirdel je považován za úspěšného dokumentaristu a zakladatele íránského sociálního dokumentu. Jeho filmy už mělo možnost zhlédnout publikum z různých koutů světa. V tomto snímku se zaměřuje na každodenní život obyvatel chudinských jižních čtvrtí Teheránu. Obrazy křiklavé sociální nespravedlnosti prokládá kontrastními záběry z oficiálních dokumentů natočených za vlády režimu šáha Páhlavího.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.