Teherán II 0+

various, IR 2011, persky / české a anglické titulky, 90 min
Teherán II

Volejte Teherán: 021
Režie: Mohammad Shirvani, 2010, 52 min
Film se odehrává krátce před prezidentskými volbami v roce 2009 a představuje sondu do života lidí, kteří přišli do Teheránu s nadějí v lepší budoucnost. Tvůrce dokumentu Mohammad Shirvani přináší působivé rozhovory s dělníky a dalšími námezdními pracovníky ze všech koutů země, kteří bídně živoří v chudých čtvrtích íránské metropole. A dochází jim, že sen o lepším životě se pomalu vzdaluje...

Otřesy v Teheránu
Po ničivém zemětřesení ve starobylém městě Bam 26. prosince 2003 zachvátila Íránce panika, že by podobná katastrofa mohla udeřit i ve dvanáctimilionovém hlavním městě, které leží na několika seismických zlomech. Film Otřesy v Teheránu přináší děsivou studii následků možného zemětřesení, které evokuje prostřednictvím působivých dokumentárních záběrů. Tvůrce snímku Pirooz Kalantari je uznávaný íránský dokumentarista, jehož filmy získaly ocenění na celé řadě mezinárodních filmových festivalů.

Obnošená přítomnost
Dokument zachycuje plynutí času na jednom z nejrušnějších teheránských bleších trhů. Všetečná kamera přibližuje výjimečnou atmosféru místa a času a zaměřuje se na metaforickou osamělost „outsiderů“ – bizarních, obnošených či opuštěných předmětů, které se zde lidé pokoušejí prodat.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.