TGM Osvoboditel | Dějiny na 8 0+

Věra Chytilová, CZSK 1990, česky, 72 min
TGM Osvoboditel | Dějiny na 8

Slavnostní zahájení cyklu filmových projekcí a besed Dějiny na 8 na téma moderních českých a československých dějin u příležitosti „osmičkových“ výročí roku 2018. Cyklus je součástí projektu Masarykovy univerzity.

Režisérka Věra Chytilová, známá především jako autorka hraných filmů, v průběhu své kariéry natočila několik pozoruhodných esejistických dokumentů. Záhy po sametové revoluci to byl životopisný snímek věnovaný prvnímu prezidentovi Československé republiky T. G. Masarykovi. Vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Chytilové se podařilo vytvořit Masarykův plastický portrét prostřednictvím kombinace archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v působivém přednesu Miroslava Macháčka. Ve filmu se též objevují výpovědi Masarykových vnuček a pravnuka. 

Jako předfilm bude uveden unikátní film-anketa Dějiny na 8 (Václav Táborský, 1968, 12 min.)

Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz. 

Vstup zdarma. Vstupenky jsou k dispozici na pokladně kina.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.