Z očí do očí - historie německého filmu 0+

(Auge in Auge - Eine deutsche Filmgeschichte), Michael Althen, Hans Helmut Prinzler, D 2008, německy / české a anglické titulky, 106 min

Dokumentární snímek Z očí do očí je nejen zábavnou, ale i poučnou poctou 110. výročí německého filmu. Nechce určovat pravidla TÉ německé filmové historie, nýbrž chce odhalit jen JEDEN pohled na filmovou historii.

Tomu odpovídá i vhodně zvolená metoda koláže: deset filmových tvůrců, mezi nimi kameramané, režiséři a režisérky, scénáristé, představují svůj nejoblíbenější film. Tom Tykwer vypráví o „Nosferatu“ F.W. Murnaua, Michael Ballhaus o „Manželství Marie Braunové“ od R.W. Fassbindera a Doris Dörrie o Wendersově snímku „Alice ve městech“.

Rozhovorové sekvence střídají filmové eseje a montáže z více než 250 německých filmů. V popředí stojí témata jako Berlín ve filmu, nacistický film, film v bývalé NDR. Jedná se o jakousi filmovou cestu Německem, při které se vkrádá otázka, co je vlastně německého na německém filmu s jeho typickými motivy, jako jsou pohledy, polibky, výkřiky, kouření či telefonování.

Koláž autora a filmového kritika Michaela Althena spolu s filmovým historikem Hansem Helmutem Prinzlerem diváka baví, probouzí vzpomínky a chuť znovu shlédnout tu či onu filmovou klasiku.

Partnerem večera je Goethe-Institut Prag.

Hodnocení a recenze

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.