Zahájení akademického roku 0+

0 min
Zahájení akademického roku

Zahájení akademického roku 2016/2017

Kdo je nejlepší pedagog na Masarykově univerzitě pro rok 2016 oceněný Cenou rektora MU? A kdo ze studentů si zaslouží ocenění Studentské komory akademického senátu MU za podíl na výuce? To vše se dozvíte na Zahájení akademického roku 2016/2017, které pořádá Masarykova univerzita ve svém univerzitním kině. A nejen to! Jako bonus můžete v republikové předpremiéře, v rámci připomínky 3. narozenin Univerzitního kina Scala, zhlédnout rumunský film režiséra Christiana Mungia Zkouška dospělosti/Bacalaureat.

Konverzační rodinné drama odehrávající se během pár dní, vycházející ze situace v dnešním Rumunsku. Korupce, boj jedince se systémem, představa rodičů o budoucnosti vlastních dětí vs. představy dětí samotných, zásady a hodnoty vs. prospěch pro vlastní rodinu, krize manželství.... 

Hlavní hrdina, Romeo Aldea, vážený lékař žijící s rodinou v provinčním městě Transylvánie, dělá vše pro to, aby jeho nadaná dcera odjela studovat na anglickou univerzitu. Ke splnění podmínek přijetí už chybí málo: Eliza musí složit zkoušku dospělosti, ale protože patří k nejlepším studentům, neměl by to být problém. Komplikace nastane ve chvíli, když ji cestou do školy někdo přepadne. Nestane se jí nic vážného, ale její otec ve strachu, že by nemusela uspět a nepodařilo se jí poslat doklad o zkoušce do Anglie včas, začne jednat... Zapomíná ovšem, že tak porušuje zásady, jež své dceři vštěpoval. Tvůrce nezajímají okolnosti přepadení ani osoba agresora, hlavní postavou je Romeo, neváhající dopouštět se kompromisů, jež odsuzoval, protože nesnese pomyšlení, že by dcera neměla šanci na lepší život, než měl on sám. Jeho pocit vlastní životní prohry, kterou by měl kompenzovat dceřin úspěch, je pocitem ze situace dnešního Rumunska. (MFF Karlovy Vary)

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.