Zatmění, které padlo z nebes | Sen o hedvábí 0+

(An Eclipse, Which Dropped from the Sky | Drean of Silk), Maani Petgar | Nahid Rezaei, Írán 2000, původní znění / anglické titulky, 65 min

Zatmění, které padlo z nebes
„10. srpna roku 1999 proběhlo poslední zatmění Slunce dvacátého století. Přes dva biliony lidí na celém světě sledovalo tuto událost v televizi. Věděl jsem, že íránská televize se chystá simultánně vysílat hlavní fázi zatmění z pěti různých míst. Nemám iluze o stylu a standardech íránské televize, ale tentokrát – jen ze zvědavosti – jsem se dobrovolně postavil před televizní kameru a sledoval zatmění. Zároveň jsem však měl připravenou i vlastní kameru. Porovnání mého záznamu s televizním, bylo překvapivé…\" (Úryvek z komentáře k filmu.)

Sen o hedvábí
Režisérka Nahid Rezaei se po dvaceti letech vrací na svou střední školu, aby zde natočila film o ideálech a nadějích mladé generace po islámské revoluci. Dialogy neodráží pouze osobní pocity a touhy, ale především komentují sociální a politický život v dnešní íránské společnosti, zvláště mezi mladými.

Po skončení projekce zveme diváky na závěrečnou diskusi s Bahmanem Kiarostamim, Alirezou Rasoulinezhadem a Babakem Afrassiabim.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.