Život pod nulou 0+

Daniel Nývlt, česky, 120 min
Život pod nulou

Debata k filmu Nebe a led s českými polárníky. Se vstupenkou na večerní Diáky je projekce filmu Nebe a led od 18.00 za 80 Kč. Kombinovaná vstupenka k dostání pouze na pokladně kina.

Již po jedenácté na konci prosince vyrazí výprava vědců a techniků (nejen) z brněnské Masarykovy univerzity na 14 tisíc kilometrů dalekou a tři měsíce dlouhou pouť. Jejich cílem je Česká vědecká stanice J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Mimo sledování klimatu a ozónové vrstvy se zde čeští vědci zaměřují také na změny ledovců, hledají vzácné zkameněliny současníků dinosaurů či objevují nové druhy parazitů a bakterií. Kromě mořské nemoci při plavbě na ledoborci přes Drakeův průliv si věda žádá i dlouhé pochody po mrazem vysušených pláních sužovaných prachovými bouřemi, výstupy na ledovce a sopky nebo přesuny mezi zběsile se honícími ledovými krami na gumových motorových člunech. Vědci zde čelí nejen divé zvěři v podobě lachtanů antarktických a tuleňů leopardích, ale především extrémním povětrnostním podmínkám.

Práci a život na české vědecké stanici v Antarktidě nám přiblíží Daniel Nývlt, v současnosti jeden z nejzkušenějších českých polárních vědců. O povolání geologa snil od první třídy na základní škole, dnes je docentem Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde se věnuje především polárním oblastem se zaměřením na kvartérní a ledovcovou geologii, geomorfologii a paleoklimatologii. Pracovně už stihl vystřídat 5 kontinentů a na kontě má 9 expedičních pobytů v Antarktidě a 6 v Arktidě, dlouhodobě působil také v Peru a v Argentině, kde přednášel na několika univerzitách. Za tu dobu nasbíral mnoho zážitků a informací, o které se s vámi rád podělí. Na antarktické půdě stanul poprvé v roce 2004, rok předtím než vůbec začala výstavba stanice J. G. Mendela a kdy výprava polárníků ještě stanovala pod antarktickým nebem.

 

Chci odebírat newsletter

Kliknutím na tlačítko "Přihlásit se" souhlasím se zasíláním newsletteru na uvedenou emailovou adresu.